ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Lietadlo na vodík vzlietlo

7.4.2008 09:50:22 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3200x

Prvé lietadlo poháňané vodíkom s ľudskou posádkou úspešne vzlietlo v Španielsku.

 

Malé vrtuľové lietadlo, ktoré vyvinul letecký gigant Boeing, uskutočnilo tri krátke lety na letisku južne od Madridu. Je poháňané vodíkovými palivovými článkami, ktoré majú ako vedľajšie produkty len teplo a vodu.

Test by mohol byť začiatkom novej cesty k ekologickejšej leteckej doprave. Hlavný technik spoločnosti vyhlásil, že lety sú „historickým technologickým úspechom“ a „veľkým prísľubom ekologickejšej budúcnosti“.

Tri testovacie lety dvojmiestneho lietadla sa uskutočnili vo februári a marci na letisku Ocana južne od Madridu. Lietadlo bolo upravené tak, že zahŕňalo hybridnú batériu a systém palivových článkov vyvinutý britskou spoločnosťou Intelligent Energy. Palivové články, ktoré vyrábajú elektrinu reakciou vodíka a kyslíka, poháňajú elktrický motor prepojený s vrtuľou. Počas vzlietnutia využívalo lietadlo ako prídavnú silu aj batérie, ale počas letu sa spoľahlo len na palivové články.

Spoločnosť Boeing povedala, že čas letu lietadla je 45 minút, testy sa však obmedzili na polovičný čas. Napriek tomu, že testy boli úspešné, firma povedala, že si nemyslí, že by mohli byť palivové články hlavným zdrojom pohonu pre veľké lietadlá prepravujúce pasažierov. Dali by sa použiť ako druhotný zdroj energie vo veľkých lietadlách, je však potrebný ešte rozsiahly výskum.

„Podľa môjho názoru to bude trvať ešte aspoň dvadsať rokov,“ povedal Nieves Lapena, inžinier zodpovedný za testovacie lety.

Už v minulosti sa uskutočnili niektoré lety lietadiel poháňaných vodíkm, nikdy však nemali ľudskú posádku. Už v roku 2005 spoločnosť Aero Vironment sídliaca v Kalifornii uskutočnila úspešné testovacie lety lietadla Global Observer, ktoré poháňal tekutý vodík.

Aj ďalšie spoločnosti hľadajú spôsob, akým vyvíjať lietadlá priateľskejšie k životnému prostrediu, čím by predchádzali hrozbám súvisiacim so zmenou klímy. Spoločnosť Virgin Atlantic v tomto roku podnikla let lietadla čiastočne poháňaného biopalivom.

Minulý rok uskutočnila spoločnosť Qinetiq 54-hodinový let lietadla poháňaného slnečnou energiou, čím získala svetový rekord za najdlhší let lietadla bez ľudskej posádky. Lietadlo Zephyr by mohlo nájsť využitie v armáde alebo pri pozorovaní Zeme.

Niektoré ďalšie prototypy bez ľudskej posádky testovala aj NASA.

V roku 2010 plánuje švajčiarsky vzduchoplavec Bertrand Piccard testovať let lietadla Solar Impulse, v ktorom plánuje obletieť svet. Aby unieslo ťažký náklad, bude mať lietadlo rozpätie krídel 80 metrov, čo je viac ako rozpätie krídel lietadla Airbus A380. Pretože ho bude riadiť len jeden človek, bude musieť mať lietadlo niekoľko pravidelný medzi pristátí. V pláne je rozdeliť trasu na päť etáp trvajúcich štyri až päť dní.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.