ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pri poľadovici sa cesta zafarbí na ružovo

7.4.2008 17:14:35 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1237x

Keď poklesnú teploty, je pomerne ťažké určiť presne podmienky vozovky. Už čoskoro budú niektoré cesty varovať vodičov zmenou svojej farby.

 

Vedci z francúzskej spoločnosti Eurovia vyvinuli nový lak citlivý na teplotu, ktorý môže varovať vodičov na ceste pred nebezpečnými podmienkami. Technika, ktorá je stále v stave testovania, by mohla podľa výskumníkov v budúcnosti pomôcť predchádzať dopravným nehodám spôsobeným poľadovicou.

Lak je vyrobený z polyméru, ktorý obsahuje termochromický pigment. Rovnaký typ sa využíva pri teplomeroch do kúpeľa alebo na obale mrazených výrobkov. Po prvýkrát sa ho vedci snažia použiť na monitorovanie zmeny teploty vozovky.

Uplynulú zimu testovali zamestnanci spoločnosti lak na vozovkách na rôznych miestach vo Francúzsku. Na cesty namaľovali štvorce so stranou dlhou približne jeden meter a pozorovali zmenu priehľadného laku na tmavoružový pri poklese teploty pod 1°C. Keď teplota znova stúpla, lak sa stal znovu priehľadným.

Krása systému spočíva podľa Thomasa Devanneho, ktorý viedol projekt, v skutočnosti, že informácia o stave vozovky bude vodičom a správcom ciest dostupná v reálnom čase. Správcovia ciest tak budú môcť posypávať cesty soľou v čase a mieste skutočnej potreby. Vodičov bude lak varovať pre zvýšeným nebezpečenstvom. Farba by mohla pomôcť aj chodcom, ktorí by zvýšili svoju opatrnosť na priechodoch.

„Naše prvé testy priniesli sľubné výsledky,“ povedal Devanne. „Lak je odolný voči tvrdým podmienkam počasia a tiež voči mechanickému poškodeniu. Musíme ale ešte popracovať na optimalizácii nášho produktu.“

Dvomi najväčšími výzvami sú zlepšenie nočnej viditeľnosti a test odolnosti počas letných mesiacov, kedy bude lak vystavený väčšej intenzite ultrafialového žiarenia.

„Myslím, že je to veľmi dobrý nápad, ale kľúčovou bude podľa mňa otázka UV stability použitého pigmentu,“ povedal Stuart Rowan z Case Western University v USA. Jeho kolega Chris Weder pripomína, že tím vývojárov sa musí presne uistiť aj o presnosti teplotou ovplyvnených zmien farby.

„Na pivových fľašiach je použitie tejto technológie úplne zbytočné, na cestách by sa mohlo osvedčiť ako praktická pomoc,“ dodáva Weder.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,79
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.