ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Laser, ktorý je najjasnejším svetlom vo vesmíre

10.4.2008 21:48:31 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 4786x

Vedcom sa podarilo spustiť najsilnejší laser na svete, ktorého pulzy sú intenzívnejšie než akýkoľvek známy zdroj svetla vo vesmíre. Nesmierne teploty a tlaky, ktoré vznikajú pri zásahu cieľa, dovolia vedcom skúmať stavy, ku ktorým dochádza vo vybuchujúcich hviezdach alebo jadrách veľkých planét.

 

Texaský Petawatt Laser sa nachádza na Texaskej univerzite v USA. Dokáže vyprodukovať pulzy infračerveného laserového svetla, z ktorých má každý energie viac ako 1 petawatt. Petawatt je milión miliárd wattov, čo je omnoho viac ako spoločný výkon všetkých elektrární na svete, ktorý sa meria v terawattoch (terawatt je bilión wattov).

Texaský Petawatt Laser vytvoril pulz so silou viac ako jeden petawatt 31. marca. Už v deväťdesiatych rokoch dosahoval podobné pulzy laser z Národného laboratória Lawrenca Livermoora v Kalifornii, ale ten už nie je v prevádzke.

Operátori v Texase pomaly zvyšujú výkon lasera. Riaditeľ zariadenia Todd Ditmire povedal, že očakáva do niekoľkých týždňov zvýšenie výkonu na 1,4 petawattov.

Energia v každom pulze je len niečo okolo 200 joulov, toľko, koľko vyjde zo žiarovky za niekoľko sekúnd. Táto energie je zbalená do veľmi krátkeho pulzu, ktorý trvá len desatinu trilióntiny sekundy, čo ho robí nesmierne silnejším než ktorákoľvek žiarovka.

Silu lasera možno zamerať na bod široký len ako desatina ľudského vlasu, čím vzniká svetlo intenzívnejšie než to, ktoré bolo pri Veľkom tresku.

Najintenzívnejšie prirodzené zdroje svetla známe vo vesmíre sú výbuchy gama žiarenia, ku ktorým dochádza pri prerode veľkej hviezdy na čiernu dieru alebo neutrónovú hviezdu, kedy dochádza k obrovskej explózii.

„Astrofyzici tvrdia, že pri výbuchu gama žiarenia je intenzita lúča 10^20 wattu na jeden štvorcový centimeter,“ povedal Ditmire. Intenzita texaského lasera môže byť stonásobne vyššia. „Na veľmi krátky okamih budeme mať najintenzívnejšie svetlo vo vesmíre.“

Vedci dosiahnu extrémne podmienky namierením lúča na oblaky plynu vo vákuovej komore. Tieto experimenty im pomôžu pochopiť niektoré z najnezvyčajnejších prostredí vo vesmíre.

Keď laser zasiahne oblak plynu, uvoľní vlnu podobnú tým, ktoré vznikajú pri smrti hviezdy v explózii supernovy. Vlny supernovy môžu tlačiť na okolité oblaky plynov, ktoré sa spolu zrážajú a vytvárajú hviezdy.

Experimenty tiež vedcom pomôžu skúmať vnútro planét tvorených plynmi ako Jupiter alebo vnútro objektov nazývaných hnedí trpaslíci, čo sú plynné gule masívnejšie než planéty ale nie dosť ťažké na to, aby podporovali fúziu jadier, ako to robia hviezdy.

Pulz lasera namierený na kus hliníka ho zohreje na milióny stupňov Celzia a zvýši jeho tlak na miliardanásobok tlaku pri morskej hladine na Zemi. Sú to podmienky podobné podmienkam vo vnútri planét alebo hnedých trpaslíkov. Vedci z pokusov pochopia spôsob, akým tieto exotické formy hmoty dokážu viesť jednoducho elektrický prúd, čo by mohlo vysvetliť aj otázky týkajúce sa magnetického poľa, ktoré produkujú.

Vedci na základe pokusov tiež lepšie pochopia výbuchy gama žiarenia. Niektorí vedci predpokladajú, že pri extrémne vysokých teplotách vedie výbuch gama žiarenia ku vzniku antihmoty. „Myslíme si, že na krátky čas dokážeme v laboratóriu vytvoriť pomocou lasera plazmu z hmoty a antihmoty,“ povedal Ditmire.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,39
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.