ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Superpamäť od IBM

12.4.2008 22:06:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2267x

Vreckové zariadenia, v ktorých sú uložené tisíce hodín filmovej stopy, môžu byť vďaka vedcom zo spoločnosti IBM realitou.

 

Výskumníci počítačového obra pracujú na technológii známej ako „racetrack memory“ (pamäť pretekárskej dráhy), ktorá na uloženie dát využíva malé magnetické hranice.

Tím vedcov v článku v časopise Science popísal spôsob, akým vytvoriť stavebné bloky nového pamäťového média. Kapacita MP3 prehrávačov by oproti súčasnosti mohla narásť stonásobne. Vedci tvrdia, že nová technológia je od komerčného použitia vzdialená 7 až 8 rokov.

Väčšina osobných počítačov v súčasnosti využíva pamäť flash a pevné disky, ktoré majú výhody i nevýhody. Pevné disky sú lacné ale obsahujú pohyblivé časti a preto nie sú veľmi trvácne. Sú pomalé a nájdenie údajov im trvá niekoľko milisekúnd.
Naopak pamäte typu flash sú stálejšie a dáta sa dajú načítať rýchlejšie, Údaje však majú obmedzenú životnosť a tieto pamäte sú drahšie.

Racetrack pamäť by vďaka práci Dr. Parkina a jeho kolegov mala byť trvácna, lacná a rýchla. Mohla by nahradiť oba najpoužívanejšie typy pamäte v počítačoch a iných zariadeniach.

„Dokázali sme vytvoriť fyziku a materiály stojace za racetrack pamäťou,“ povedal Parkins. „Pamäť sme ešte nevytvorili, ale už je to možné.“

Racetrack pamäť ukladá dáta v hraniciach známych ako doménové steny medzi magnetickými oblasťami v nanovláknach. Médium dostalo meno podľa toho, že údaje pri zápise alebo čítaní krúžia okolo vlákna.

Doménové steny sa dajú prečítať využitím slabých magnetických polí generovaných krútením sa elektrónov. Málo energie potrebnej na prácu s údajmi znamená, že tento typ pamäte produkuje menej tepla ako iné existujúce zariadenia. Mnoho moderných počítačov už využíva spintroniku na zvýšenie hustoty uložených dát na pevnom disku.

Dr. Parkin a kolegovia popísali v článku svoj pokrok v budovaní stavebných blokov racetrack pamäte. Tím dokázal vytvoriť, presúvať a zachytiť malé magnetické hranice, ktoré trvali približne jednu nanosekundu a otvoril tým cestu k vytvoreniu systémov založených na tejto technológii.

Ak by sa podarilo zvýšiť hustotu uložených údajov, znamenalo by to stonásobné zväčšenie pamäťovej kapacity zariadení. Do prenosného MP3 prehrávača by sa tak zmestilo približne 500 000 piesní. Podľa vedcov bude trvať ešte štyri roky, kým vznikne prototyp a ďalšie tri až štyri roky, kým sa produkty využívajúce novú technológiu dostanú na trh.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.