ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vitamín C

14.1.2007 20:48:50 | Redakcia portálu
stock.xchng | Počet zobrazení: 3857x

Skutočnosť, že niektoré potraviny sú prospešné pre zdravie, bola známa dávno predtým ako boli objavené vitamíny.

 

S prejavmi avitaminózy (nedostatku vitamínov) sa ľudstvo stretávalo niekoľko tisícročí. Napríklad prvá zmienka o skorbute je z doby asi 1500 pred naším letopočtom. Tento syndróm (charakterizovaný nedostatkom energie, zápalom ďasien, vypadávaním zubov a problémami so zvýšenou krvácavosťou) popísal v už Aristoteles v roku 450 pred naším letopočtom.

So skorbutom sa stretávali najmä námorníci na ďalekých cestách. Po čase sa našiel „liek“. Bol ním tzv. grónsky šalát. A aj keď sa ani chuťou ani vzhľadom nepodobal na dnešný bežne konzumovaný šalát, svoj účel plnil. Jeho účinky však neboli všeobecne známe a ešte v 16. storočí umieralo na skorbut pomerne veľké percento britských aj iných námorníkov. A to aj napriek tomu, že sa vedelo, že aj šťava z citrónu je prevenciou a zároveň liekom.

Liečivé účinky zeleniny a citrónov objavil v roku 1720 rakúsky vojenský fyzik J. G. H. Kramer, ale nedostal sa veľmi ďaleko. Až o 30 rokov neskôr napísal britský lodný lekár James Lind knihu o skorbute, v ktorej odporúča na liečbu čerstvú zeleninu a citrusy.

V roku 1860 vyslovil A. Hirsch názor, že príčinou skorbutu je nedostatok určitého výživného faktoru.

S koncom 19. storočia začal skorbut ustupovať. „Zásluhu“ na tom mala zvýšená konzumácia čerstvej zeleniny, citrusových plodov, zemiakov a kyslej kapusty. V roku 1907 začali A. Holst a F. Fröhlich skúmať krmivo pre zvieratá aby identifikovali výživný faktor predpovedaný Hirschom. Faktor bol nájdený a na návrh J. C. Drummonda ho nazvali vitamín C.

Slovo „vitamín“ navrhol poľský chemik Kazimir Funk z „vital amine“, keď zistil, že substancia získaná z nelúpanej ryže liečiaca chorobu beri-beri (spôsobenú nedostatkom vitamínu B1) patrí medzi amíny (organické dusíkaté látky). Aj keď sa neskôr ukázalo, že mnohé vitamíny amíny vôbec neobsahujú, názov ostal zachovaný.

Vitamín C prvýkrát izoloval v roku 1926 maďarský vedec Albert Szent-Györgyi v biochemickom laboratóriu v Cambridge. Najskôr získal necelý jeden gram belavej kryštalickej látky z hovädzej nadobličkovej kôry (nazval ju Cx11), neskôr ďalšie zo šťavy pomarančov a kapusty. V roku 1928 premenoval túto látku na kyselinu hexurónovú. Prvé kryštáliky vitamínu C sa začali vyrábať v roku 1932. V nasledujúcom roku premenovali Szent-Györgyi spolu s W. N. Haworthom vitamín na dnešný názov – kyselina askorbová. V roku 1937 dostal Albert Szent-Györgyi za svoju prácu a objavy súvisiace s vitamínom C Nobelovu cenu.

Dnes vieme, že vitamíny sú pre život nevyhnutne potrebné, aj napriek tomu, že telo ich potrebuje len nepatrné množstvo. Je to tým, že v ľudskom tele nepôsobia ani ako darcovia energie, ani ako stavebné súčasti, ale ako prostriedky umožňujúce prestavbu živín na telesnú hmotu alebo uvoľňovanie energie zo živín.

Vitamín C má v našom organizme dve veľké úlohy – stabilizáciu imunity a psychiky. Je nepriateľom mnohých chorôb. Na jednej strane má ochrannú funkciu pred chorobami, na druhej aktívne útočí na vírusy a baktérie v tele. Ne dá sa ním predávkovať. Má na naše zdravie a telo toľko priaznivých vplyvov, že ho možno bez obáv nazvať „vitamín krásy“.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.