Prečo je ťažké chytiť kolmo padajúcu loptičku

14.4.2008 09:30:02 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2686x

Najbizarnejším momentom bejzbalového zápasu býva situácia, keď hráč v poli nedokáže chytiť zjavne jednoduchú loptu padajúcu takmer kolmo. Vedci vysvetlili, prečo to nie je také jednoduché.

 

Modelovaním síl ako úsek do loptičky a odpor vzduchu vypočítal tím vedcov vedený Alanom Nathanom z University of Illinois rôzne trajektórie, ktoré takto letiaca lopta môže mať.

Normálne odpálená bejzbalová loptička letí po parabolickej dráhe. Dráha kolmo padajúcej loptičky je určená silnou spätnou rotáciou, ktoré nastáva pri zasiahnutí loptičky vrchnou časťou pálky. To vytvára okolo loptičky rotujúci prúd vzduchu, ktorý zakriví trajektóriu letu.

V najhoršom prípade pre hráča v poli vyletí takto rotujúca loptička hore v takmer pravom uhle. Keď začne padať, rotácia spôsobí, že sa bude vracať späť rovnakou trajektóriou akou vyletela.

Keď tím vedcom vykonával počítačové simulácie vhodných reakcií hráča v poli, zistili, že sa zhodujú s „tanečnými“ krokmi, ktoré robia hráči, keď sa snažia zachytiť takúto loptu.

originál článku