Čiaroví rozhodcovia na tenise pokazia každú desiatu loptičku

16.4.2008 09:50:03 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1708x

Keď sa slávny John McEnroe rozčuľoval pri výkone čiarových rozhodcov, mohlo to mať dôvod. Obmedzenie oka totiž spôsobuje, že rozhodcovia sa mýlia takmer v každom desiatom rozhodnutí.

 

„Pomerne veľký počet chýb sú chyby, ktoré sa nedajú ovplyvniť,“ tvrdí George Mather, psychológ z University of Sussex vo Veľkej Británii, ktorý analyzoval nesprávne rozhodnutia na turnajoch tenisových profesionálov pomocou matematického modelu ľudského usudzovania. „Aj najlepší čiaroví rozhodcovia spravia niekoľko chýb,“ hovorí Mather.

Profesionálni hráči sa v úsudku mýlia rovnako. Veď loptička na kurte lieta niekedy rýchlosťou až 50 metrov za sekundu.

V tenisovej histórii vyvolali chybné rozhodnutia rozhodcov mnoho zmätených pohľadov, záchvatov hnevu, či niekedy dokonca až diskvalifikácií hráča. Rozhodnutie čiarového rozhodcu platilo, ak loptičku hlavný rozhodca nevidel lepšie, alebo na antukovom kurte neostala viditeľná stopa po dopade.

Všetko sa to zmenilo s vynálezom systému Hawk-Eye. Niekoľko vysokorýchlostných kamier zachytí každú loptičku a zobrazí jej pozíciu s presnosťou tri milimetre, čo umožňuje rozhodcovi vždy správne rozhodnúť.

Čiaroví rozhodcovia však pri tenise zostávajú. Hráči musia požiadať o preskúmanie rozhodnutia kamerovým systémom a majú právo urobiť tak len dvakrát v každom sete. Mather, si myslí, že žiadosti o preskúmanie úderu sú dobrým testom spôsobu, akým ľudia v skutočnom živote vnímajú pohybujúce sa objekty. „Napadlo mi počas sledovania turnajov, že tenisti za mňa robia v skutočnosti experiment.“

Mather analyzoval údaje z 15 mužských profesionálnych turnajov, na ktorých sa 246 hráčov 1473-krát dožadovalo preskúmania rozhodnutia rozhodcu systémom Hawk-Eye. Hráči aj rozhodcovia väčšinou zle posúdili loptičky, ktoré dopadli od čiary vo vzdialenosti do 5 milimetrov. Čím ďalej loptička dopadla, tým bolo chýb menej.

Mather na vysvetlenie vytvoril matematický model založený na ľudskom vnímaní rýchlo sa pohybujúcich objektov. Keď tenista pošle víťazný úder len niekoľko milimetrov od čiary, mozog rozhodcu spraví všetko pre to, aby správne rozhodol. „Pri rozhodnutí o presnej pozícii lopty na kurte vám nedá váš mozog vždy rovnakú odpoveď,“ povedal Mather.

Vďaka tejto dvojznačnosti spletú rozhodcovia vždy 8,2% loptičiek, ktoré padnú od čiary menej ako 10 cm. Mather si preto myslí, že by mali mať hráči právo aspoň na štyri reklamácie rozhodnutia počas setu.

Tenisti by mali pri reklamácii sledovať svoj inštinkt. Ak sa im zdá, že lopta bola dobrá, rozhodne by mali podľa odborníkov protestovať. Všetky chyby sa však aj tak nepodarí nikdy odstrániť.

originál článku