Fyzici majú stopu tmavej hmoty

21.4.2008 22:14:31 | Q
Nature | Počet zobrazení: 2902x

Fyzici vyhlásili, že našli jasnú stopu tmavej hmoty – ťažkých a zriedkavo reagujúcich častíc, ktoré sú považované za „výplň” vesmíru.

 

Podľa článku na serveri časopisu Nature objav uskutočnila Rita Barnabeiová z Rímskej univerzity na Tor Vergata.

Podľa vedcov tmavá hmota vypĺňa 85% všetkej hmoty vesmíru. Na rozdiel od bežnej hmoty ako protóny alebo elektróny, veľmi zriedkavo reaguje so svojím okolím a preto ešte nikdy nebola zachytená.

Doteraz boli fyzici a astronómovia schopní jedine zachytiť je nepriamy vplyv na pohyb galaxií a štruktúru vesmíru.

V roku 2000 prvýkrát vyhlásil Barnabeiovej tím, že ich detektor zachytil druh tmavej hmoty známy ako slabo interagujúce masívne častice (WIMP).

Počet častíc WIMP zachytených detektorom sa zdal byť ovplyvnený obdobím, detektor zachytil v júni viac častí než v decembri. Tím predpokladal, že rozdiely sú spôsobené pohybom Zeme cez prúd častíc WIMP v našej galaxii. Iným vedcom sa rozdiely v počte častíc nepodarilo zachytiť.

Experiment známy ako „Veľký sodíkovo jódový objem tmavej hmoty pre zriedkavé procesy“ (DAMA/LIBRA) prebieha hlboko pod zemou v strednom Taliansku. Skladá sa z 25 ultračistých kryštálov jodidu sodného, ktorých hmotnosť je spolu asi 250 kilogramov. častice WIMP zasiahnu jadrá v kryštáloch, rozrušia okolité elektróny a vytvoria lúč svetla. Ten zachytávajú okolité detektory.

Podľa Richarda Gaitskella z Brownovej univerzity, ktorý sa zaoberá tmavou hmotou, to „štatisticky vyzerá veľmi dobre“.

„Ak by to bola pravda, výsledky by boli veľmi hodnotné z pohľadu nášho súčasného chápania vesmíru.“

originál článku