Kalorická strava sa spája s chlapcami

23.4.2008 11:44:00 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1967x

Stravovanie ženy v období počatia potomka môže podľa vedcov ovplyvniť jeho pohlavie. Výskum predpokladá, že strava s veľkým množstvom kalórií a pravidelné raňajky zvyšujú šancu počať chlapca.

 

Vedci z univerzít v Exeteri a Oxforde tvrdia, že súčasný trend nízkokalorickej stravy by mohol vysvetliť menší počet rodiacich sa chlapcov v niektorých krajinách.

Výskum skúmal 740 prvorodičiek vo Veľkej Británii, ktoré mali zaznamenávať svoje stravovacie návyky pred a v prvých fázach tehotenstva. Vedci zistili, že u žien, ktoré prijímali potraviny s väčšou energetickou hodnotou sa podarilo počať chlapca v 56% prípadoch, kým u žien s menším príjmom energie len v 45% prípadoch.

Ženy, ktoré mali synov jedli tiež viac rôznych druhov výživných látok ako draslík, vápnik, a vitamíny C, E a B12. Tiež zvyčajne raňajkovali cereálie.

Za posledných 40 rokov došlo k malému ale plynulému poklesu podielu narodených chlapcov v rozvinutých krajinách. Predchádzajúci výskum tiež ukázal pokles v príjme energie v rozvinutom svete a existujú tiež dôkazy o tom, že viac ľudí ako v minulosti vynecháva raňajky.

Vedci vedia, že u zvierat sa rodí viac samcov ak má ich matka dostatok kvalitnej potravy. Fenomén najčastejšie pozorovali u bezstavovcov, je však prítomný aj u koní, kráv a niektorých druhov vysokej zveri.

Vysvetlenie by mohlo spočívať v evolučnej potrebe potomstva. „Samce väčšiny druhov dokážu byť otcom viacerým potomkom ako samice, môže to ale byť veľmi ovplyvnené veľkosťou a sociálnym postavením samca,“ myslí si Fiona Mathewsová, ktorá sa zúčastnila výskumu. „Samice sa na druhej strane rozmnožujú veľmi trvalo. Ak má samica dostatok zdrojov, je celkom logické, že ich investuje do syna, pretože ten je prísľubom väčšieho počtu vnúčat ako dcéra. V čase nedostatku je dcéra lepšia voľba.“

Z výskumov je známe, že vysoká hladina glukózy podporuje rast a vývin samčích embryí a potláča vývin embryí samičích.

Vynechanie raňajok u ľudí znižuje hladinu glukózy a telo to môže interpretovať ako ťažké podmienky prostredia a nedostatok jedla.

Dr. Allan Pacey z Univerzity v Sheffielde zaoberajúci sa pôrodnosťou povedal, že je to dobrý dôkaz schopnosti prírody ovplyvniť pohlavie na základe rôznych okolností. „Ženám by som ale neradil hladovať v snahe ovplyvniť pohlavie ich dieťaťa,“ povedal.

„V niektorých výskumoch zvierat sme pozorovali, že aj malé zmeny v stravovaní samice môžu ovplyvniť dlhodobé zdravie potomka, takže je dôležité, aby mala žena dostatok stravy v čase počatia a počas celej doby tehotenstva.“

originál článku