Vymieranie živočíchov neprospieva nášmu zdraviu

24.4.2008 11:29:08 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2131x

Ochrancovia prírody varujú, že môžeme prísť o novú generáciu lekárskych postupov ak nezvrátime súčasný trend znižujúcej sa biodiverzity. Tvrdia, že druhy organizmov vymierajú pred tým, ako ich vedci stihnú skúmať a pochopiť ich možné medicínske prínosy.

 

„Kým vymieranie organizmov je samo osebe alarmujúce, naša práca ukazuje, že mnohé vymierajúce druhy by mohli pomôcť zlepšiť zdravie človeka,“ povedal spoluautor publikácie o udržateľnom živote Jeffrey McNeely, vedúci organizácie IUCN (známej ako Svetová ochranárska únia).

„Ak by sme potrebovali ospravedlniť aktivitu na ochranu zvierat, ponúka sa nám množstvo prípadov, v ktorých by mali ľudia zvieratá skôr ochraňovať ako zabíjať, pretože tie môžu zachrániť náš život,“ povedal McNeely.

Jedným zo živočíchov, ktorej možné výhody už vedci nikdy neobjavia je podľa autorov výskumu paropucha bruchorodá (Rheobatrachus silus). Objavili ju v roku 1973 a vyskytovala sa iba v Austrálii, kde zaujala vedcov, pretože svoje mladé vynosila v žalúdku. Predchádzajúce výskumy predpokladali, že mláďatá produkovali látky, ktoré ich ochránili pred trávením. Ďalší výskum by mohol viesť k novým spôsobom liečby žalúdočných vredov u ľudí, žabu však v prírode naposledy spozorovali v roku 1981.

„Výskumy nemôžu pokračovať, pretože paropucha vyhynula,“ povedali spoluautori výskumu Eric Chivan a Aaron Bernstein. „Hodnotné medicínske tajomstvá tak ostali ukryté.“

Tím ochranárov dodáva, že je veľké množstvo ohrozených druhov, ktorých biológia je plná tajomstiev vedúcich k liečbe rastúceho množstva chorôb. Napríklad schopnosť medveďov udržať si kvalitu kostí aj v období hibernácie by mohla viesť k lepšiemu pochopení ochorení, akým je napríklad osteoporóza.

„Musíme s biodiverzitou niečo spraviť,“ povedal riaditeľ Environmentálneho programu OSN Achim Steiner. „Spoločnosť je pri hľadaní spôsobov liečby chorôb závislá na prírode, liečba sa v histórii vždy inšpirovala živočíšnymi a rastlinnými produktmi.“

Autori dúfajú, že ich práca vysvetlí úmysel ochranárov zastaviť stratu živočíšnych druhov do roku 2010.

originál článku