Netopiere sú hlasnejšie ako rockový koncert

30.4.2008 11:18:18 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3521x

V snahe o echolokáciu svojej koristi musia netopiere vydávať zvuky, ktoré majú vysokú frekvenciu a sú veľmi hlasné. Panamské druhy ukázali, ako veľmi hlasné sú.

 

Je to jedno z možných vysvetlení, prečo rocková hviezda Ozzy Osbourne neslávne odhrýzal hlavy netopierom: nemohol vystáť konkurenciu. Ukazuje sa, že zvuky, ktoré vydávajú netopiere môžu dosiahnuť hlasitosť až 140 dB, čo je o 20 dB viac ako hlasitosť rockového koncertu a 15dB nad ľudskou hranicou bolesti.

Netopiere musia používať zvuky, s vysokými frekvenciami, pretože len pri nich dokážu zachytiť malý a rýchlo sa pohybujúci hmyz. Tieto zvuky sa vo vzduchu nešíria do veľkej diaľky, takže netopiere dokážu zachytiť korisť len v malom okruhu.

Annemarie Sulykkeová z Univerzity Južného Dánska a Elisabeth Kalková z Ulmskej univerzity v Nemecku tvrdia, že netopiere kompenzujú krátky dosah zvukov väčšou hlasitosťou, pretože tie sa vzduchom šíria ďalej.

Aby overili svoju teóriu, nahrali zvuky 11 druhov netopierov z ostrova Barro Colorado v Paname. Zistili, že zvuky, ktoré vydáva druh netopier riečny (Noctilio albiventris) dosahuje 137 dB, čo je podľa vedcov len spodný odhad hlasitosti. napriek tomu sa druh stal rekordérov a je najhlasnejším okrídleným živočíchom. Hlasitosť bola nemeraná 10 cm od netopiera. „Vo vzdialenosti jeden meter by bola hlasitosť nižšia o približne 20 dB. Ale aj 120 dB je stále veľmi, veľmi hlasný zvuk,“ povedala Sulykkeová.

„Je logické, že netopiere používajú hlasnejšie zvuky na kompenzáciu krátkeho dosahu vysokofrekvenčných tónov,“ povedala Erin Gillamová z University of Tennessee v USA.

Surlykkeová a Kalková zistili medzi 11 druhmi netopierov veľký rozsah maxím zvukov a ich hlasitosti. Zistili, že každý z netopierov má približne rovnaký rozsah detekcie – približne 3 až 12 metrov v závislosti od veľkosti koristi, pretože netopiere ktoré vydávali zvuky s vyššou frekvenciou, boli aj hlasnejšie.

Vedci si myslia, že netopiere žijúce v rovnakej oblasti bojujú o korisť aj zvukmi. „Približne rovnaká lokačná vzdialenosť je zrejme dôležitým obmedzením evolúcie,“ myslí si Surlykkeová.

Väčšina netopierov rieši vysokú hlasitosť svojich zvukov tak, že počas ich vydávania stiahnu svaly okolo ucha. To ich však neochráni pred zvukmi ostatných netopierov. Tie potom počujú riadny hluk.

originál článku