ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Starobylý vták je chýbajúcim spojením k Archaeopteryxovi

2.5.2008 15:10:41 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2670x

Výnimočne chránená čínska skamenelina odhalila doteraz neznámy stupeň evolúcie lietania.

 

Eoconfuciusornis je chýbajúcim článkom medzi najstarším známym vtákom, Archaeopteryxom a dokonalejšími lietajúcimi tvormi, ktoré objavili vo formácii Yixian v Číne.

Nálezy vo formácii Yixian odhalili značne odlišnú faunu, ktorá bola revolúciou v oblasti paleontológie lietajúcich tvorov, ale sú ohraničené len obdobím pred 125 - 120 miliónmi rokov, čo je príliš krátko na preukázanie evolučného posunu v rodoch vtákov.

Vtáky z formácie Yixian oddeľuje veľký časový interval aj od Archaeopteryxa, ktorý žil pred 150 miliónmi rokov. Vzniká tak medzera v znalosti evolúcie vtákov.

Eoconfuciusornis nájdený na inom nálezisku známom ako formácia Dabeigou, sa zaradil práve do tejto medzery - rádiometria ukázala, že žil pred 131 miliónmi rokov. Nový nález je blízko spojený s druhom Confuciusornis, ktorý sa vo formácii Yixian vyskytuje najčastejšie, v tisícoch známych exemplároch. Majú spoločné vlastnosti kostry, rohovitý zobák bez zubov a charakteristické dlhé párové chvostové perá.

„Nový objav spája 11 miliónov rokov histórie,“ povedala Mike Bentor z Bristolskej univerzity, ktorý sa spolu s pekinskými kolegami podieľal na popise nového nálezu.

Medzi Archaeopteryxom a vtákmi z formácie Yixian spravila evolúcia lietania veľký krok. „Archaeopteryx bol výkonný letec, ale chýbalo mu množstvo prispôsobení kostry, ktoré sú prítomné v kostre súčasných vtákov, napríklad spájanie kostí, ktoré podporujú lietajúce svaly alebo zmenšená dĺžka chvosta,“ povedal Benton.

Confuciusornis bol silný letec so svalmi upevnenými na krídle veľkým hrebeňom kostí známym ako deltopektorálny hrebeň a na tele spojenou hrudnou kosťou. S párom oddelených hrudných plátov a menším deltopektorálnym hrebeňom je Eoconfuciusornis dokonalejší ako Archeopteryx a primitívnejší ako najstarší nalez druhu Confuciusornis.

„Myslím si, že sú vo svojich úvahách úplne presní,“ povedal o umiestnení nálezu do medzery vo vývoji paleontológ Kansaskej univerzity Larry Martin, ktorý nebol zapojený do výskumu ale pred 12 rokmi popísal druh Confuciusornis. Napriek tomu, že tieto vtáky boli najrozšírenejšie a prvé, ktoré mali zobák bez zubov, zmizli zo sveta bez toho, aby zanechali potomkov.

Predchodcovia súčasných vtákov stratili zuby nezávisle na tomto druhu. Záhadou ostáva, ako. Paleontológovia veria, že na nich odpoveď čaká ukrytá v skalách našej planéty.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,90
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.