ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci objavili chýbajúci článok elektroniky

5.5.2008 09:49:41 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4576x

Vedci popísali detaily úplne novej elektronickej súčiastky, ktorá zmenší čipy a spraví ich efektívnejšími.

 

Nové súčiastky, popísané vedcami spoločnosti Hewlett-Packard, sú známe ako „memristory“. Už pred 40 rokmi súčiastku vedci navrhli, vyrobiť sa im ju podarilo ale len nedávno. Vedci už nové súčiastky stihli použiť na výrobu tranzistorov, základných blokov všetkých čipov.

Memristory prvýkrát navrhol v roku 1971 profesor Leon Chua, vedec z Kalifornskej univerzity. Sú štvrtým základným stavebným blokom elektrických obvodov po rezistoroch, kondenzátoroch a cievkach. „Nikdy som si nemyslel, že sa dožijem ich vzniku,“ povedal Chua. „Som vzrušený, pretože ide o potvrdenie správnosti, Niečo, čo som spravil, už nie je len myšlienkou.“

Memristory (skratka z memory resistor) dostali svoje meno vďaka schopnosti „zapamätať si“ množstvo náboja, ktorý cez ne prešiel aj po vypnutí zdroja. To vedcom dovolí vytvárať nové druhy počítačových pamätí, ktoré nebudú vyžadovať elektrický zdroj.

Dnes využíva väčšina počítačov dynamickú pamäť s náhodným prístupom (DRAM), z ktorej sa dáta pri vypnutí počítača stratia. Počítač využívajúci memristory by dokázal obnoviť svoju činnosť z predchádzajúceho stavu, notebooky by sa obnovili aj pri vybití batérie a mobilné telefóny by bez potreby nabitia batérie vydržali celé týždne.

„Ak zapnete počítač, vrátite sa presne do rovnakého stavu, v akom bol pred jeho vypnutím,“ povedal prof. Williams, ktorý sa podieľal na výskume. „Je to veľmi zaujímavý spôsob využitia, ktorý je navyše veľmi realistický.“

Profesor Williams a jeho tím už ukázali, že spojenie dvoch memristorov ich prekrížením môže nahradiť funkcie tranzistora, ale je v skutočnosti oveľa menšie. „Čím sú menšie, tým sú lepšie,“ povedal Williams.

Nové súčiastky tak môžu zohrať kľúčovú úlohu v elektronike budúcnosti. Navyše sa hodia ako potvrdenie Moorovho zákona. Gordon Moore, spoluzakladateľ spoločnosti Intel venujúcej sa výrobe čipov, vyhlásil pred rokmi, že počet tranzistorov v čipe za pevnú cenu sa každé dva roky zdvojnásobí.

Podľa niektorých odborníkov však ešte bude trvať určitý čas, kým sa začne súčiastka používať vo väčšom množstve.

„Možnosť nahradiť tranzistory nie je pre niektorých príjemná správa, a memristor si bude musieť prijatie ťažko vybojovať,“ myslí si James Tour z Rice University. Myslí si, že niektoré spoločnosti prijmú memristor až keď sa ukáže jeho spoľahlivosť v množstve zariadení.

„A potom začnú preteky za čo najmenšou elektronikou.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,57
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.