ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Astronómovia začali hľadať miznúce hviezdy

12.5.2008 09:52:48 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2533x

Astronómovia začali monitorovať asi milión veľkých hviezd, aby zachytili, ak niektorá z nich náhle zmizne bez stopy. Tento fakt by podporil teóriu, že niektoré hviezdy pri svojom zániku implodujú a neexplodujú v podobe jasnej supernovy alebo výbuchu gama žiarenia.

 

Keď veľká hviezda starne, vo jej jadre sa zhromažďuje železo. Železné jadro môže rásť tak rýchlo, že je zničené vlastnou gravitáciou a tým vznikne čierna diera.

Niekedy je proces spojený so supernovou, kedy vonkajšie vrstvy hviezdy explodujú smerom von a spôsobia jasný záblesk svetla vo viditeľných vlnových dĺžkach. Zriedkavo sa môže stať, že zrod čiernej diery je ešte zaujímavejší, keď hviezda uvoľní pri zániku prúdy vysokoenergetickej radiácie, čo je známe ako výbuch gama žiarenia.

Zrod polovice čiernych dier však prebieha vo väčšom utajení, bez explózií, ktoré by na túto udalosť upozorňovali. Výskum vedený Christopherom Kochanekom z Ohio State University v USA by mohol zachytiť tieto udalosti sledovaním náhleho zmiznutia veľkých hviezd.

Prvé zábery v rámci výskumu vznikli na začiatku tohto roku. Boli vytvorené 8,4-metrovým Veľkým Binokulárnym Teleskopom (LBT) v Mount Gahan v USA. Zábery monitorujú asi milión červených nadobrov - masívnych hviezd v poslednom štádiu ich života - v 30 blízkych galaxiách. Tím vedcov dúfa, že sledovaním hviezd zachytí každý rok aspoň jednu umierajúcu hviezdu.

„Nie je zaručené, že sa to podarí - pretože smrť všetkých môže sprevádzať supernova,“ povedal Kochanek. „Nie je ale dôvod neskúsiť to.“

Stan Woosley z Kalifornskej univerzity súhlasí: „Podľa mňa je nemožné vytvoriť čiernu dieru bez niektorého elektromagnetického prejavu.“ Tvrdí ale, že sa možno v niektorých prípadoch prejavuje radiácia vo forme röntgenových alebo gama lúčov a nie vo vorme viditeľného svetla, ktoré pozorujú astronómovia. „V každom prípade sa to oplatí skúsiť,“ myslí si Woosley.

Ak sa bude zdať, že hviezda zmizne, tím sa pokúsi potvrdiť vznik čiernej diery zachytávaním röntgenových lúčov emitovaných kúskami hmoty padajúcimi do čiernej diery.

Na objasnenie veľkosti čiernych dier, ktoré vznikajú nepozorovane sa výskum pokúsi zachytiť aj zriedkavé, obrovské výbuchy masívnych hviezd, ktoré sa blížia k vzniku supernovy. K takýmto výbuchom dochádzalo napríklad v 40. rokoch 19. storočia na hviezde Eta Carinane, druhej najjasnejšej hviezde na oblohe.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,50
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.