ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nový materiál krokom k trojrozmernému neviditeľnému plášťu?

14.5.2008 11:34:41 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 5940x

Vedci z kalifornského laboratória tvrdia, že vytvorili prvý trojrozmerný materiál, ktorý dokáže ohnúť svetlo v opačnom smere ako prirodzené materiály. Niektorí špecialisti však ostávajú skeptickí.

 

Fyzikom sa v minulosti podarilo ohnúť alebo lámať svetlo v opačnom smere ako prirodzené materiály. Metamateriály umožnili vytvorenie neviditeľných plášťov, ktoré skryli objekt vedením svetla okolo neho.

Index lomu materiálu je miera schopnosti lámať svetlo a pre bežné materiály je vždy kladný. Metamateriály môžu mať aj negatívny index lomu.

Dosahuje sa to malými periodickými štruktúrami, ktoré interagujú s elektrickým a magnetickým poľom, ktoré tvoria svetlo. Opakujúce sa štruktúry musia byť menšie ako svetelné vlny, čo ich obmedzuje len na svetlo s veľkou vlnovou dĺžkou alebo mikrovlny.

Doteraz sa vedcom podarilo vytvoriť len materiály s negatívnym indexom lomu a „neviditeľný plášť“, ktoré fungovali v dvojrozmernom prostredí. Jason Valentine, doktorand Kalifornskej univerzity, tvrdí, že sa mu podarilo vytvoriť trojrozmerný metamateriál so záporným indexom lomu.

Valentineho materiál je vyrobený z 21 striedajúcich sa vrstiev fluoridov striebra a horčíka, ktoré sú usporiadané do štruktúry podobnej rybej sieti. Tvrdí, že pre malú oblasť blízku infračervenému svetlu je index lomu materiálu záporný.

Gunnar Dolling, z univerzity v Karlsruhe v Nemecku, ktorý vytvoril dvojrozmerný materiál som záporným indexom lomu pre svetlo medzi červeným a infračerveným rozsahom, nie je presvedčený o pravdivosti Valentineho tvrdenia.

Valentine svoje výsledky postavil na meraní spätného ohybu svetla. Dolling tvrdí, že minulý rok ukázal, že táto metóda neodráža presne vlastnosti materiálu. Spolu so svojimi kolegami zistil, že zložitá interakcia medzi vlnami svetla a metamateriálom môže odkloniť lúč svetla nesprávnym smerom aj bez záporného indexu lomu.

„Záporný index lomu môžte zmerať jedine pomocou fázovej rýchlosti svetla v materiáli,“ myslí si Dolling.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,41
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.