Automaty na cigarety spoznajú mladistvých

14.5.2008 12:05:51 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2789x

Japonské automaty na cigarety dokážu čoskoro na základe výzoru zákazníka rozhodnúť o jeho veku. Technológiu vyvinuli v snahe zosúladiť automaty s novým zákonom, ktorý bude od júla vyžadovať kontrolu veku nakupujúcich.

 

Zákazník sa bude musieť pozerať do digitálnej kamery pripojenej k zariadeniu. Systém porovná znaky tváre, napríklad vrásky okolo očí, štruktúru kostí a ovisnutú kožu s databázou záberov 100 000 ľudí.

Vek, od ktorého je v Japonsku fajčenie legálne, je 20 rokov. V krajine je približne 570 000 automatov na cigarety.

„S novou technológiou si bude môcť dospelý človek kúpiť cigarety rovnako ako predtým. Zabráni sa aj problému s požičiavaním preukazov na nákup cigariet mladistvými,“ myslí si Hajime Yamamoto, hovorca spoločnosti Fujitaka, ktorá technológiu vyvíja.

Japonské ministerstvo financií už vydalo povolenie na systém kariet dokazujúcich vek a systém, ktorý vek dokáže prečítať z vodičského preukazu. Rozpoznávanie tváre ešte musí presvedčiť, sú totiž pochybnosti o jeho presnosti.

Yamamoto povedal, že systém dokáže správne identifikovať 90% používateľov, zvyšných 10% predstavujú mladistvý vyzerajúci staršie, alebo dospelí s detskou tvárou.

Ľudia, ktorých kamera nedokáže rozoznať, budú musieť predložiť svoj vodičský preukaz.

originál článku