Spaľovanie plynov, ktoré je dobré pre planétu

14.5.2008 13:06:56 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2264x

Rodiny žijúce na vidieku môžu podľa vedcov znížiť cenu spotrebovanej energie, zlepšiť svoje zdravie a pomôcť chrániť miestne lesy získavaním plynu z hnijúceho hnoja. Tvrdia, že prístroje na bioplyn, v ktorých je uložený rozkladajúci sa hnoj a ktoré zachytávajú unikajúci plyn, môžu zlepšiť životné podmienky poľnohospodárov a zároveň chrániť životné prostredie.

 

Digestóriá na bioplyn sa používajú v Indii, Afrike a Latinskej Amerike, o ich efektivite však polemizovalo niekoľko vedeckých štúdií. Taiwanskí vedci preto vykonali výskum v 125 vidieckych domácnostiach v Indii, ktoré využívajú zariadenia spaľujúce bioplyn.

Zariadenia nazývané digestóriá, majú typicky formu nepriedušnej jamy obloženej tehlami, v ktorej hnoj kvasí. Bioplyn unikajúci z hnoja je z polovice oxid uhličitý, ale z druhej je to metán, hlavná zložka zemného plynu, ktorý je možné odvádzať a spaľovať ho v peciach alebo plynových lampách.

Mnoho rodín v Indii vlastní niekoľko kusov dobytka, ktoré produkujú niekoľko kilogramov hnoja denne, dostatok na zásobovanie digestória. Po investícii do zariadení na biopalivo sa rodinám znížila spotreba palivového dreva a petroleja o 60%. Návratnosť zariadenia, ktoré stojí asi 250 dolárov, je teda niečo okolo dvoch rokov.

Mnoho rodín získavalo drevo ilegálne. Teraz ľudia ušetria peniaze a šetria aj okolité lesy. Nahradenie petroleja a dreva čistejšie horiacim bioplynom tiež znižuje znečistenie vzduchu, ktoré je jednou z hlavných príčin smrti ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach. Potom, ako sa v domácnostiach začal používať bioplyn, znížil sa počet návštev ich členov u doktora z dôvodu dýchacích problémov o polovicu.

Zvyšok z procesu výroby bioplynu môžu poľnohospodári využiť ako hnojivo, čím ušetria peniaze za chemické hnojivá.

Štúdia je podľa odborníkov unikátna v tom, že ukazuje prepojenie medzi používaním bioplynu a zdravím ľudí. Ľudia si ich podľa neho inštalujú kvôli finančným výhodám. Zdravotné výhody sú teda vítaným bonusom.

originál článku