ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo je nové v prastarom svete?

15.5.2008 09:45:30 | * q
| Počet zobrazení: 2496x

Rozprávame sa paleontológom RNDr. Martinom Kundrátom, PhD., ktorý momentálne pôsobí na Clemson University v USA.

Nedávno ste sa vrátili z Mongolska a Číny. Čo je nové v tejto oblasti? Prečo sa vám tam oplatilo ísť? 

Mongolsko je známy paleontologický raj, predovšetkým pre dinosaurológov. Práve v oblasti mongolskej púšte Gobi sa nachádzajú náleziská dinosaurov z konca druhohôr. No a ja som bol poctený pozvaním profesora Barsbolda odborne participovať na tohtoročnej kórejsko-mongolskej expedícii s medzinárodným obsadením. (Profesor Barsbold z Mongolskej akadémie vied je hlavným vedeckým garantom všetkých dinosaurologických expedícií, ktoré operujú na území Mongolska.) Bol som veľmi rád, pretože som tam stretol mnoho známych kolegov a získal nových mongolských a kórejských priateľov. Expedícia so sebou vždy prináša výzvu vysporiadať sa v podmienkach, na ktoré nie sme zvyknutí. Náš expedičný tím zamieril do málo prebádanej východnej časti Mongolska, konkrétne do okolia mesta Sainshand.

Podarilo sa vám pri výkopových prácach niečo zaujímavé nájsť? 

Tento rok sme sa veľmi tešili, ale súčasne i "trápili", pretože nás čakal obrovský objav, a to doslova. Narazili sme na skamenené pozostatky sauropodného dinosaura. Sauropodné dinosaury majú dlhý žirafovitý krk sa malou hlavou, objemné sudovité telo podobné hrošiemu, mohutné stĺpovité nohy ako slony a niekoľko metrov dlhý chvost. Do tejto skupiny patrí jeden z najznámejších dinosaurov rodu Apatosaurus, známy po mnohé desaťročia pod menom Brontosaurus. Nový mongolský sauropod si bude musieť na bližšie určenie počkať, kým budú všetky jeho kosti vypreparované z horniny. Naše počiatočné "trápenie" spočívalo v tom, že jednotlivé kosti nájdeného sauropoda sa našli na oboch stranách menšieho kopca. Bolo jasné, že podstatná časť kostry leží hlboko v hornine. Na naše príjemné prekvapenie nebola okolitá hornina až taká tvrdá, ale keď sme sa zavŕtali hlbšie do kopca, narazili sme miestami na spevnený pieskovec. Vyzeralo to, že nám tie dvatýždne, ktoré sme na výskum ešte mali, nebudú stačiť. Prácu na lokalite sme museli totiž prerušovať prieskumnými minivýpravami, počas ktorých sa podarilo objaviť ďalšie kosti dinosaurov. Pokiaľ ide o nález sauropoda, nakoniec sa predsa len podarilo vyloviť všetky nájdené kosti, a to vďaka nečakanej pomoci. Asi 40 kolometrov od náleziska budovala istá kórejská firma cestnú komunikáciu. A keďže naším vedúcim bol tiež Kórejčan, bolo po problémoch. S pomocou ťažkej tecniky sme sa dostali ku kostiam, ktoré ležali pod niekoľkými tonami horniny. Je ťažké to momentálne odhadnúť, no myslím, že sme našli asi 50 % kostí toho sauropoda. Stehenná kosť mala viac ako meter, niektoé rebrá boli určite ešte dlhšie, takže by som jeho dĺžku odhadoval na minimálne 15 metrov. Kosti sa zachovali vo fantastickom stave, vrátane diagnostických datailov, to znamená, že nebude problém s určením, či ide o nový druh alebo ďalší exemplár už známeho druhu. Sauropodov sa v Mongolsku nenašlo príliš veľa, takže dúfame, že ten náš prinesie nové poznatky o tejto skupine, ktorá záhadným spôsobom prežila takmer do konca druhohôr.

Gobi skrýva množstvo nerastných surovín, ktoré ešte len čakajú na svoje vyťaženie. Predpokladaný rozmach ťažobného priemyslu bude prevdepodobne ohrozovať výskum dinosaurov, nie? 

Aj v blízkosti nášho kempu sme videli niekoľko prieskumných áut. Mapovanie ložísk nerastných surovín prebieha v oblasti celej Gobi intenzívne. Osobne by som bol veľmi rád, ak by sa našla možnosť, ako skoordinovať ekonomické trendy a ťažobné ambície Mongolska so zachovaním paleontologického bohatstva tejto krajiny. Najväčší súčasný problém spočíva v tom, že Mongolsko má síce zákon, ktorý zakazuje ilegálny vývoz fosílií z krajiny, ale nemá zákon, ktorý by zabránil rabovaniu fosílnych ložísk. To znamená, že v Gobi sa bežne stretnete sa amatérskym znehodnotením fosílií, z ktorých si niekto vysekal len lebku alebo pazúry. V takýchto prípadoch strácajú paleontológovia nenahraditeľné informácie o živočíchovi, ktorý sa nám zachoval po milióny rokov, aby sa potom neodborným zásahom v priebehu okamihu navždy stratil nášmu poznaniu. Náš tím narazil na takéto vyrabované a opustené nálezisko s niekoľkými kosťami, ktoré patrili mäsožravému dinosaurovi. Neviem, či sa vykrádači dinosaurieho hrobu plánovali ešte vrátiť, ale v okolí sme niekoho nespozorovali. Zaevidovali sme toto miesto pomocou satelitného systému a uvidíme na budúci rok...

Ako sa taký amatér dozvie o nálezisku? Je vari blízko pod povrchom? 

Práve Gobi je špecifická tým, že vrchné kriedové vrstvy, obsahujúce kosti dinosaurov, sú odhalené priamo na povrchu. Keď sa prechádzate touto púšťou, po druhohorách, cestujete v čase. Tieto exponované druhohorné vrstvy sú tak rozsiahle a bohaté na kosti vyhynutých živočíchov, že sa v podstate nedá niečo nenájsť. Do hodiny určite spozorujete niečo zaujímavé a hodnotné. Ak máte šťastie, môžete nájsť aj celú kostru. Za posledné obdobie pribudli v Gobi vedecké expedície, ale i amatérski hľadači dinosaurých pokladov, a tak sa na mimoriadne vzácny objav musíte vyzbrojiť trpezlivosťou a dobrou teoretickou prípravou. V súčasnosti v Mongolsku operujú štyri expedície: kórejsko-mongolská, japonsko-mongolská, americko-mongolská a rusko-mongolská.

Mňa fascinovala informácia o zvyškoch organického tkaniva v skamenených kostiach dinosaurov, o ktorom ste nám písali do Quarku. 

Priznám sa, bol som skeptický, keď som sa o tomto náleze dozvedel a dodnes vo mne pretrváva určitá vedecká opatrnosť. Myslím si, že je na zamyslenie, keď držíte v ruke šesťdesiatosem miliónov rokov starú kosť a v nej zachované zvyšky červených krviniek. Je ťažké vysvetliť, ako by sa dovnútra kosti dostali krvinky iným spôsobom, než tým, že ide o krvinky vlastné tejto kosti. Pokiaľ ido o fibrózne štruktúry, ktoré autori považujú za zvyšky ciev, objavili sa v odborných kruhoch i dohady, že by mohlo ísť rovnako o pozostatky červov, vekovo oveľa mladších. Stehenné kosti Tyrannosaura rex sú masívne a vo väčšine prípadov sa zachovávajú v pomerne dobrom stave aj pod veľkou ťarchou niekoľkých ton sedimentu. Pri pohľade na fibrózne tkanivá v tejto kosti, ktoré prezentoval Jack Horner so svojím tímom, a ktoré sme uverejnili aj v Quarku, človek skutočne tají dych. Myslím si však, že je správne, keď existuje určitá opatrnosť, ktorá predchádza odbornému dokazovaniu neočakávaných fenoménov. Článok o organických zvyškoch identifikovaných vo vnútri tyranosaurej kosti síce uverejnil renomovaný odborný časopis, to však neznamená, že vec je uzavretá. Opatrnosti nikdy nie je dosť. Nedávno jeden z prestížnych časopisov tiež uverejnil senzáciu, ktorá, ako sa neskôr ukázalo, bola podvrhom. Istý Číňan majstrovským spôsobom naaranžoval kosti primitívneho vtáka a dravého dinosaura, a túto chiméru zverejnili ako prechodový evolučný článok medzi dinosaurami a vtákmi. Až počítačévá tomografia dokázala, že išlo o podvrh. Neverili by ste, čo dokážu takíto čínski "umelci". Vyrazia vám dych exemplárom malého dinosaura chúliaceho sa k svojmu rodičovi, pravdaže, umelo zloženého z kostí rôznych dinosaurov. Čína je zem nekonečných možností, ak ide o obchod.

Prečo amatéri produkujú falzifikáty? Túžia po sláve alebo takéto "unikáty" predávajú? 

Číňania majú veľmi prísny zákon, čo sa týka fosílií, ale napriek tomu obchod s dinosaurami prekvitá. Povedal by som, že väčšinu vzácnych nálezov skúpia amatérski zberatelia. Najväčšou tragédiou je však to, že v určitých prípadoch sa zachová len jeden exemplár určitého druhu, a tak sa často stáva, že sa jedinečné unikáty nenávratne strácajú u súkromníkov. Môj kolega z Pekingu videl u čínskych amatérov mnohé, pre vedecký svet doteraz neznáme fosílie. Nálezísk dinosaurov je v Číne mnoho. Lokality, na ktorých boli objavené napríklad operené dinosaury, sa nachádzajú často uprostred kukuričných polí, v odľahlých miestach, ktoré sa nedajú ustrážiť. Na to však ani nie je dôvod, pretože provinčné vlády majú záujem, aby sa takéto nálezy objavovali, a tak aby si poľnohospodári v týchto chudobných oblastiach aspoň nejako privyrobili. Teda, ak vlastníte v Číne parcelu s náleziskom vzácnych dinosaurov, sú vaše.

To, čo sa vykope po toľkých miliónoch rokov, predsa potrebuje nejakú špeciálnu opateru, nie? 

Paleontologické náleziská v severovýchodnej čínskej provincii Liaoning obsahujú veľmi dobre zachované pozostatky najrôznejších živočíchov uchovaných v jazerných sedimentoch sopečného charakteru. A práve takýto typ sedimentov umožnil, aby s v nich zachovali aj "mäkké" anatomické štruktúry, napríklad perie. Keďže som študoval fosilizované perie dinosaurov a primitívnych vtákov, môžem potvrdiť, že v niektorých prípadoch sa zachovali neuveriteľné detaily. Akonáhle sa však tieto sedimenty a v nich uložené kosti dostanú na svetlo, veľmi rýchlo podliehajú erozívnym účinkom našej klímy a začnú sa bez konzervácie rozpadať.

Takže, keď amatéri donesú svoje nálezy domov, môžu sa im aj rozsušiť a úplne zničiť? 

Amatéri, ktorí majú snahu pristupovať k fosíliám čo najprofesionálnejšie, vedia, ako nálezy zachrániť a správne konzervovať. Niektoré kosti sa nedajú vykopať v priebehu niekoľkých dní. Za ten čas je nevyhnutné postupne ich napúšťrať fixačnými roztokmi, zvyšujúcimi odolnosť a celistvosť kostí. Dnes už existuje celý rad špeciálnych prípravkov. Je to taká prvá pomoc predtým, ako sa kosti zabandážujú do sadrových obalov, a potom špeciálne preparujú centimeter po centimetri pod mikroskopom v laboratóriách.

Ktoré historické obdobie vás najviac zaujíma? 

Najviac ma zaujíma obdobie, v ktorom sa niektoré dinosaury premenili na vtáky. Zdá sa, že týmto obdobím bude jura. Dnes je isté, že niektoré dinosaury z obdobia kriedy mali perie. Otázkou je, kedy sa perie u dinosaurov vyvinulo. V roku 2004 som publikoval prácu o najstaršom operenom dinosaurovi z obdobia skorej jury, teda dávno predtým, než nad solnhofenskou legúnou lietal Archaeopteryx. Známy americký paleontológ Hitchcock objavil zaujímavé stopy dinosaura, vedľa ktorých sa okrem odtlačkov nôh zachovali aj odtlačky brušnej časti. A práve v blízkosti tohto brušného odtlačku sa zachovali i odtlačky pokrývky tela, svojou štruktúrou pripomínajúce jednoduché perie vyliahnutých vtákov. Znamená to, že perie u dinosaurov zohrávalo dôležitú úlohu už milióny rokov predtým, než sa objavil najstarší známy vták. Výhoda operenia spočívala prevdepodobne v tom, že prvé perie bolo schopné oveľa dlhšie zachovať telesné teplo, napríklad aj po západe slnka. To predstavovalo obrovskú výhodu dinosaurov oproti iným formám, ktoré s poklesom teploty strácali pohyblivosť a stávali sa lacnou korisťou. Predpokladám, že vďaka tepelnej izolácii sa u niektorých dinosaurov postupne vyvinula teplokrvnosť, a tým sa zvýšili ich pohybové schopnosti natoľko, až sa niektoré z nich pokúsili preniknúť do vzdušného prostredia. I v tomto prípade sa perie ukázalo ako značne adaptabilná štruktúra. Vytvorilo nový aerodynamciký tvar, pričom nestratilo schopnosť tepelného izolátora. Preto sa niektorým dinosaurom podarilo vzlietnuť a dodnes krúžia vysoko nad našimi hlavami.

Ktoré druhy dnešných zvierat môžeme nazvať potomkami dinosaurov? Korytnačky? Krokodíly? Jaštery na Galapágoch? 

Pomerne často dochádza k zámene rôznych plazov s dinosaurami. Slovo jašter sa pripisuje takmer akémukoľvek prehistorickému plazovi, morskému, lietajúcemu alebo žijúcemu na súši. Katastrofické vymieranie, ktoré sa udialo na konci druhohôr, prerušilo 140 miliónov rokov dlhú dynastiu obrovských dinosaurov amnohých ďalších prehistorických jašterov. Počas svojej nadvlády dinosaury ovládali všetky suchozemské biotopy a nedali možnosť cicavcom uplatniť ich plný evolučný potenciál. Predkovia cicavcov odišli z dodnes nepochopiteľných dôvodov porazení v prvom strete s triasovými dinosaurami a čakali na svoju ďalšiu príležitosť do začiatku treťohôr. Popri vtáčích dinosauroch prešli do treťohôr aj ďalšie formy plazov, ale len krokodíly môžeme považovať za vzdialených príbuzných dinosaurov. Ani najväčšie súčasné jaštery, ako napríklad varan komodský, ani korytnačky nie sú potomkovia dinosaurov ani v blízkom fylogenetickom príbuzenstve. Medzi dinosaury nepatria ani vyhynuté morské jaštery, plesiosaury, ani lietajúce jaštery, pterosaury. Vtáky sú najbližšími príbuznými takzvaným nevtáčím dinosaurom, ktoré neprežili udalosti na konci druhohôr. Dinosaury nevymreli, len zmenili svoj vzhľad. A tak dynastia nevymrela, naopak, je najpočetnejšou skupinou suchozemských stavovcov i dnes.

Pripravila: Jana Matejíčková

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.