Instant messaging spôsobuje u tínedžerov lingvistickú revolúciu

15.5.2008 16:32:30 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1837x

LOL, OMG, TTYL - rodičia a učitelia sa boja, že používanie týchto a iných skratiek v jazyku na internete ohrozuje jazykové schopnosti tínedžerov. Možno ich upokojí najnovší výskum, podľa ktorého je instant messaging (IM, posielanie okamžitých správ) „rozpínajúcou sa lingvistickou renesanciou“.

 

Sali Tagliamonteová a Derek Denis z Torontskej univerzity v Kanade tvrdia, že tínedžeri používajúci slang riskujú nesúhlas svojich rodičov a opovrhnutie priateľov, ak znejú príliš placho. IM im dovoľuje rozvinúť zmes hovorového a formálneho jazyka. V článku publikovanom prednedávnom v časopise American Speech vedci uvádzajú, že namiesto ničenia schopnosti tínedžerov komunikovať im IM ponúka možnosť prejaviť svoje schopnosti s ovládaním jazyka.

„IM je interaktívnym rozhovorom medzi priateľmi, ktorý vedie k neformálnemu jazyku,“ povedal Denis. „Rovnako je to však aj písomný prejav, ktorý býva formálnejší ako hovorový styk.“

On a jeho kolegyňa analyzovali viac ako milión slov z IM klientov a štvrť milióna hovorených slov, ktoré použilo 72 ľudí vo veku 15 - 20 rokov. Zistili, že napriek tomu, že IM používa niektoré zvraty a konštrukcie hovoreného jazyka, slovník a gramatika sú relatívne konzervatívne. IM je teda hybridnou formou komunikácie.

A tínedžeri skratky používajú oveľa menej ako by sa mohlo zdať. Skratky OMG (ó, môj bože), LOL (veľký smiech) a TTYL (porozprávame sa neskôr) tvorili len 2,4% slovnej zásoby používanej pri elektronickej forme komunikácie, čo je podľa vedcov zanedbateľné číslo. Zistili tiež časté skracovanie slov tínedžermi. Napríklad slovo „ty“ v angličtine „you“ skracovali na „u“ (vyslovuje sa presne rovnako) v 9 prípadoch z 10.

originál článku