ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obezita môže byť aj problémom pre životné prostredie

19.5.2008 18:24:00 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3431x

Obézni ľudia spotrebujú konzumáciou jedla vďaka svojej obezite o 18% viac energie než zdraví ľudia. Myslí si to Phil Edwards z londýnskej Školy hygieny a tropickej medicíny.

 

Spolu so svojím kolegom Philom Robertsom tvrdia, že spôsob zníženia prísunu kalórií je jednoduchý - jednoducho viac cvičiť.

Výskumníci vyrátali hypotetický rozdiel v spotrebe jedla miliardy obéznych a miliardy štíhlych ľudí dvomi spôsobmi. Spočítali množstvo jedla, ktoré musia ľudia skonzumovať na bežný chod svojho tela bez toho aby cvičili a koľko v skutočnosti skonzumujú počas každodenných aktivít.

Vedci vypočítali spotrebu chudých ľudí s indexom telesnej hmotnosti 24,5 a porovnali ju so spotrebou ľudí s nadváhou, ktorých index telesnej hmotnosti dosahoval hodnotu 29, ktorá sa blíži k hranici obezity definovanej hodnotou 30. Index telesnej hmotnosti je podiel telesnej hmotnosti a druhej mocniny výšky človeka v metroch.

Vedci zistili že chudí ľudia skonzumovali denne na osobu v priemere 2500 kalórií, čo je o 18% menej ako 2960 kalórií, ktoré skonzumuje denne priemerný človek s nadváhou blízkou obezite. Na to, aby prežili, potrebujú chudí denne 1680 kalórií, obézni 1680 kalórií. „Väčší ľudia potrebujú viac energie na udržanie zdravého chodu ich tela,“ povedal Edwards.

Obézni ľudia tiež potrebujú viac energie na presun svojho tela z miesta A do miesta B. Výsledky poskytujú ľuďom z nadváhou okrem zlepšenia ich zdravia aj ďalší dôvod, prečo schudnúť. Len vo Veľkej Británii je v súčasnosti obéznych 25% dospelej populácie a tento počet má do roku 2010 narásť na 40%.

Vedci odhadujú, že energetické nároky obéznych zaťažia ekonomiku a životné prostredie, pretože zvýšená konzumácia mäsa si vyžiada zvýšenie spotreby poľnohospodárskych plodín a krmiva.

Iný výskum tiež uviedol, že len v USA sa vyhodí 30% potravín v hodnote 48,3 miliardy dolárov ročne. Je to akoby sme pustili kohútik a nechali vytiecť 40 biliónov litrov vody, čo je dostatok pre 500 miliónov ľudí ročne.

Správa o plytvaní jedlom a dopadoch obezity na prostredie vyzýva krajiny, aby do roku 2025 znížili množstvo vyhadzovaného jedla o polovicu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.