ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Popínavý brečtan odhalil tajné „superlepidlo“

19.5.2008 23:01:32 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 5543x

Charles Darwin sa raz pýtal, ako je možné, že brečtan sa na múroch drží tak pevne. Vedci začali odhaľovať toto tajomstvo. Nový výskum odhalil, že stonka rastliny vylučuje nanoskopické guľôčky, ktoré jej pomáhajú udržať sa na kolmých stenách.

 

Gekóny sú známe svojou schopnosťou liezť po stenách vďaka nanoskopickým štetinkám. Brečtan používa pri porážaní gravitácie iný nanoskopický trik.

Darwin v jednej zo svojich kníh nazvanej „Pohyb a zvyky popínavých rastlín“ venoval brečtanu rozsiahlu časť. Všimol si na stonke malé korienky, ktoré vylučovali žltkastú látku a prichytávali sa k drsnému povrchu.

„Keďže rastlina sa dokáže takmer okamžite prichytiť na hladký povrch ako nafarbené drevo ... znamená to, že musí pravdepodobne vylučovať nejaké spojivo,“ napísal Darwin v roku 1865.

Vedci spravili prvú podrobnú analýzu látky vylučovanej brečtanom a zistili, že obsahuje malú guľôčky s priemerom asi 70 nanometrov, ktoré majú výnimočnú lepiacu silu. Tím vedený Mingjunom Zhangom z University of Tennessee zistil, že nanočastice obsahujú 19 zložiek. Väčšina z nich tvorí „polárne molekuly“. To znamená, že je v nich nerovnováha elektrického náboja, čo ich robí náchylné viazať sa s inými molekulami vodíkovými väzbami.

Tieto väzby sú relatívne slabé, ale Zhang pripomenul, že spojenie miliónov miliárd takýchto síl môže mať za výsledok skutočne veľkú silu. „A to robí brečtan,“ povedal Zhang. Guľôčky sú veľmi malé, čo im umožňuje prilepiť sa prakticky všade.

Vedci dúfajú, že pochopením týchto častíc nájdu aj spôsob na ich využitie. „Skúmame druh náteru, ktorý by ochránil múry pred popínavým brečtanom,“ povedal Zhang. Tiež skúmajú možnosť vytvárať brečtanový lep umelo.

„Nápad skúmať materiál produkovaný brečtanom ukazuje, ako málo stále vieme o bežných prírodných javoch,“ povedala Suzi Jarvisová z University College v Dubline. „Ľudia by si mali viac uvedomiť, že príroda využíva nanočastice vo väčšej miere než súčasná veda a brať si z nej ponaučenie.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,38
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.