Robot králik komunikuje pomocou dotykov

23.5.2008 13:13:33 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2026x

Malý robot, ktorý komunikuje s ľuďmi len pomocou dotyku, ukázal, že často nedocenený hmat dokáže posilniť emocionálny vzťah. Zistenia by sa dali použiť pre zlepšenie vzťahu medzi človekom a robotmi alebo inými technológiami.

 

Steve Yohanan z University of British Columbia v Kanade, tvrdí, že vývojári robotov často zanedbávajú haptiku - dotyk - ako formu komunikácie. Namiesto neho tlačia do popredia zrak a sluch.

Chýbajúce taktílne vnemy však majú vplyv na kvalitu interakcie. „Chcem poskytnúť hlboký zážitok z dotyku,“ povedal Yohanan. „Dlhú dobu som mal mačku, a čo mi chýba najviac, je dotyk. Pri práci by mi sedela na nohách a ja by som cítil jej pradenie.“

Robot Haptic Creature, ktorý vyvinul Yohanan, má za cieľ na základe komunikácie dotykom medzi majiteľom a jeho domácim zvieratkom zlepšiť emocionálnu zložku komunikácie medzi človekom a robotom. Malo by to využitie pri hračkách alebo domácich robotických sluhoch. Robot má dĺžku asi 35 cm a je pokrytý jemnou srsťou. Vzhľadom pripomína králika.

Pomocou senzorov tlaku dokáže robot zistiť akým spôsobom sa ho človek dotýka a ako ho stláča. Dokáže reagovať len pohybmi tela podobnými pohybom pri dýchaní, nehlučnými vibráciami alebo pohybom uší.

Aj tieto jednoduché odpovede stroja dokážu u ľudí vyvolať širokú škálu emócií, tvrdí Yohanan. „Náš prvý výskum ukázal, že väčšinu emocionálnych reakcií dokážu ľudia identifikovať. Ide o pozitívne, ale aj negatívne reakcie.“

Sommer Gentryová, matematička z Americkej národnej námornej akadémie, si myslí, že už dlho je dôležitosť dotyku s technológiami nedocenená. „Neviem, či sú dôvodom zaostávania tejto oblasti vývoja problémy pri technickom riešení, alebo podcenenie potenciálu týchto zariadení.“

V roku naprogramovala Gentryová robotickú ruku, ktorá vykonáva náhodnú postupnosť pohybov dlane spojených s krokmi tanca swing. Tanečník dokázal tanečné kroky rozoznať len na základe dotyku dlane, nemusel sledovať celú ruku.

originál článku