ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Zvuk spôsobuje tieňové divadlo

24.5.2008 23:13:57 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3395x

Záhadné pruhy tieňa, ktoré niekedy prejdú po zemi počas zatmenia, môžu podľa novej teórie produkovať pulzy zvuku.

 

„Pruhy tieňa“, pozorovali odborníci na povrchu Zeme pred a po úplnom zatmení slnka - kedy Mesiac úplne zakryje Slnko. Mnohí z nich prisudzovali tieto pásy slnka a tmy atmosférickej turbulencii.

Astrofyzik Stuart Eves si myslí, že fenomén je spôsobený niečím, čo nazýva infrazvuk. Profesor Barrie Jones, ktorý tieto „pásy tieňa“ skúmal, je však skeptický. Zvuk sa podľa neho šíry príliš rýchlo na to, aby mohol spôsobovať podobný úkaz.

Pre úplným zatmením prechádza tieň v smere zatmenia. Po jeho skončení sa k smeru zatmenia šíri pod určitým uhlom. Predchádzajúce teórie predpokladali, že efekt je spôsobený ohybom svetla okolo Mesiaca. Teóriu však už moderná veda poprela.

V súčasnosti verí mnoho astronómov teórii, ktorá tvrdí, že tiene vznikajú z iluminácie atmosféry tenkým kosákom slnka tesne pred a po úplnom zatmení. To znamená, že svetlo zo vzdialeného bodu môže na zem dopadnúť rôznymi cestami, z ktorej každá je zakrivená iným spôsobom, pri prechode lúča atmosférou. Na niektorých miestach sa svetelné vlny potom zosilnia, kým na iných sa navzájom znegujú. Keď sa spoja všetky spôsoby, ktorým môže v tej chvíli svetlo dopadnúť na zem, výsledkom je striedanie svetla a tmy - pásy tieňov.

Najnovšia teória zahŕňa infrazvuk - zvuk s frekvenciou príliš nízkou na to, aby sme ho počuli.

„Keď dochádza k zatmeniu, v dôsledku úbytku slnečných lúčov sa mení teplota atmosféry Zeme,“ myslí si Eves. Náhle a výrazné ochladenie vzduchu spôsobí rozdiel v jeho tlaku. Potenciálna energia, ktorá súvisí s rozdielom tlaku, potom uniká ako veľmi intenzívny infrazvuk. Eves hovorí, že rýchlosť tieňa Mesiaca je nadzvuková a prirovnáva stav k duneniu ktoré sprevádza lietadlá prekonávajúce rýchlosť zvuku.

Pulzy zvuku ale nevznikajú ako nezávislé udalosti. Vznikajú postupne v páse, ktorý sa pohybuje pred samotným zatmením.

Tento front môže vytvoriť v atmosfére vrcholy a zníženia, ktoré menia rýchlosť a smer svetelných vĺn. Nazýva sa to refrakcia (lom) svetla. Lom svetla je zodpovedný za vznik pásov tieňa. Efekt je podľa Evesa podobný spôsobu, akým sa láme svetlo v bazéne počas slnečných a veterných dní.

„Dôkaz teórie by znamenal, že zatmenie nie je len optický, ale aj zvukový fenomén,“ povedal Eves. „Žiadna z doterajších teórií nevysvetľuje, prečo tieň mení smer.“

Eves to prirovnáva k vlnám, ktoré vznikajú popri lodi. Ak by mal pravdu, vysvetľovalo by to smer posunu tieňa pred zatmením. Po zatmení by sa tieň šíril pod určitým uhlom, rovnako ako vlny okolo lode a za ňou.

Barrie Jones, riaditeľ oddelenia fyziky a astronómie na Open University vo Veľkej Británii, povedal: „Neviem, ako by mohol infrazvuk vytvárať pásy tieňa, je príliš rýchly. Infrazvukové vlny sa pohybujú rýchlosťou zvuku, čo je približne 400 m/s. Pásy tieňa sa pohybujú rýchlosťou vetra, čo môže byť od žiadneho pohybu po niekoľko metrov za sekundu. V súčasnosti prijatá teória funguje, netreba hľadať alternatívy.“

Eves si myslí, že infrazvuk môže vyriešiť aj ďalšie záhadné úkazy súvisiace so zatmením slnka. Napríklad Foucaultove kyvadlá s dlhou periódou, ktoré majú demonštrovať rotáciu Zeme, sa počas zatmenia kývajú nepravidelne. Niektorí vedci si myslia, že za to môže zmena gravitácie. Eves si myslí, že za nepravidelnosť kyvadiel môže infrazvuk, ktorý spôsobí vibrácie povrchu, čo kyvadlo vyvedie z rytmu.

Zvieratá a zvlášť vtáky sa počas zatmenia správajú veľmi nezvyčajne. U vtákov to znamená predčasné hniezdenie a znaky nepokoja. Vtáky majú rozsah sluchu oveľa väčší ako človek a pulzy s nízkou ich frekvenciou tak môžu ovplyvňovať ich správanie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,79
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.