ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Historické zábery z Marsu

26.5.2008 16:32:57 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2553x

Sonda Mars Phoenix agentúry NASA poslala na Zem prvé zábery nepreskúmanej oblasti planéty Mars. Na planéte pristála v jej severnej časti po ceste dlhej 680 miliónov kilometrov.

 

Sonda je vybavená robotickou rukou, ktorá bude hľadať pod povrchom zamrznutú vodu. O pár dní začne skúmať svoje okolie v snahe nájsť známky alebo stavebné bloky života. Signál o úspešnom pristátí prišiel na Zem v noci na dnes.

Posledných sedem minút letu považovali odborníci za najkritickejšiu fázu desaťmesačnej cesty na Mars. Sonda musela odolať ohnivému ponoreniu do tenkej atmosféry planéty, keď spomaľovala z rýchlosti takmer 21000 km/h.

Sonde sa podarilo otvoriť padák, použila pulzujúce pomocné rakety, pomocou ktorých spomalila na rýchlosť chôdze a posledných pár metrov plynule zvládla až po bezpečné pristátie na troch nohách. Tím odborníkov z NASA monitoroval celý priebeh klesania a pristávania cez rádiové správy zo satelitu Odyssey, ktorý obieha okolo Marsu.

„Ani sa mi nesnívalo, že to bude také dokonalé,“ povedal Barry Goldstein, vedúci projektu Phoenix.

NASA o pristátí zistila viac, keď na Zem dorazili prvé zábery zo sondy. Ukázali „Arktickú planinu“, kde sonda pristála - oblasť Marsu, ktorú z takej blízky ľudské oko ešte nikdy nevidelo. Ďalšie zábery potvrdili, že solárne panely sondy sa otvorili správne a že sonda pristála bezpečne na svoje nohy. O niekoľko dní začne sonda svoju trojmesačnú prácu.

Použije robotickú ruku, pomocou ktorej sa prekope vrstvou prachu na povrchu a bude zbierať vzorky prachu, prípadne ľadu, na vedeckú analýzu. „Hlavným cieľom misie je dostať sa pod povrch planéty, kde je takmer s istotou ľad,“ povedal Tom Pike, ktorý je zapojený do projektu. Povedal, že satelity už miesto pristátia sondy detailne preskúmali a našli známky ľadu ukrytého 10 cm, alebo aj menej pod povrchom. „Voda je samozrejme kľúčová, pretože je jedným zo základných podmienok života,“ povedal Pike.

Pristátie sondy na Marse je skutočne náročná operácia. Od roku 1960, kedy Rusi vyslali na planétu prvú sondu, na jej povrchu úspešne pristálo len 50% z nich.

Phoenix je symbolické meno misie, ktoré vychádza z predchádzajúcich dvoch neúspešných pokusov - misií Mars Climate Orbiter a Mars Polar Lander.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,36
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.