ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Počítače budú vidieť ako ľudia

27.5.2008 12:21:48 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2475x

Tím vedcov z MIT (Massachusetts Institute of Technology) zistil, že na identifikáciu obrázku v počítači potrebujeme len prekvapivo málo pixlov informácie. Objav by mohol znamenať pokrok v oblasti automatickej identifikácie obrázkov na internete a umožniť počítačom vidieť podobným spôsobom ako ľudia.

picture

Čo vidíte v červených kruhoch? Fľašu, 
telefón, človeka a topánku? Objekty sú 
všetky identické. Záleží od kontextu, 
pomocou ktorého ich pochopíme.

 
 

Antonio Torralaba, docent informatiky v MIT, sa spolu so svojimi kolegami pokúšal nájsť čo najmenšie množstvo informácie (najkratšiu číselnú reprezentáciu), ktorá dovolí identifikovať obsah obrázka.

Zistenie krátkej reprezentácie by bolo dôležitým krokom ku katalogizácií miliárd obrázkov na internete. V súčasnosti je jediný spôsob prehľadávania obrázkov založený na textových popisoch, ktoré ľudia do hlavičky obrázka vložili a mnohým obrázkom táto informácia chýba. Automatická identifikácia by tiež umožnila spôsob označovania obrázkov, ktoré ľudia ukladajú zo svojich digitálnych fotoaparátov bez toho, aby museli každý manuálne pomenovať. A nakoniec by to mohlo viesť k strojovému videniu, ktoré by dovoľovalo robotom prisudzovať zmysel tomu, čo vidia pomocou svojich kamier.

„Snažíme sa nájsť veľmi krátke kódy obrázkov,“ povedal Torralba. „Ak majú dva obrázky podobné číselné označenie, sú pravdepodobne tiež podobné - zložené z rovnakých objektov v rovnakom rozmiestnení.“ Ak má jeden z obrázkov popis alebo titulok, tak na druhom obrázku bude zrejme presne to isté (auto, človek, strom) a meno obrázka môže byť použité aj v druhom prípade. „Pri veľkom množstve obrázkov dávajú aj veľmi jednoduché algoritmy kvalitné výsledky,“ povedal Torralba.

Aby zistili najmenšie množstvo informácie potrebnej na identifikáciu obrázku, znižovali odborníci rozlíšenie obrázku a sledovali, koľko obrázkov dokážu ľudia identifikovať.

„Dokážeme rozoznať čo je na obrázkoch aj pri nízkom rozlíšení, lebo o obrázkoch vieme veľa,“ tvrdí Torralba. „Množstvo informácie ktorú potrebujeme na identifikáciu obrázkov je 32 x 32 pixlov.“ Pre porovnanie - aj malý náhľad obrázku vo vyhľadávači Google má typiské rozlíšenie 100 x 100 pixlov.

Aj najlacnejšie digitálne fotoaparáty zachytia v súčasnosti obraz s rozlíšením niekoľko megapixlov - a každý pixel sa skladá z 24 bitov údajov. Torralba a kolegovia navrhli matematický systém, ktorý dokáže ešte viac zredukovať údaje o obrázku a ukázalo sa, že mnohé obrázky sú rozoznateľné aj pri numerickej reprezentácii veľkej 256 až 1024 bitov.

Také malé množstvo údajov o jednom obrázku umožňuje hľadať podobné obrázky v databázach miliónov záberov pomocou obyčajného počítača za čas kratší ako jedna sekunda. Prístup navyše nevyžaduje rozdeľovanie obrázku na menšie celky alebo zásahy človeka.

Pomocou navrhnutého kódovacieho systému dokázali vedci reprezentovať množinu 12,9 milióna obrázkov z internetu pomocou 600 MB pamäte.

Systém samozrejme nedokáže vďaka nízkemu rozlíšeniu objekty identifikovať úplne dokonale. V súčasnosti ale pre najbežnejšie objekty funguje. Čím nezvyčajnejší obrázok je, tým nesprávnejšie sú výsledky.

Torralba dodáva, že výskum je len na začiatku a s nezvyčajnými objektmi budú problémy vždy. Je to podobné ako spôsob rozpoznania reči a jazyka. „Je mnoho slov, ktoré počujete často, vždy ale budú existovať slová, ktoré ste predtým nepočuli. Vždy musíte pochopiť niečo nové len z jedného príkladu,“ povedal Torralba.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.