ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo znamená pre človeka ultrazvuk?

14.1.2007 21:13:32 | Redakcia portálu
| Počet zobrazení: 3662x

Odpovedá RNDr. Attila Sándor, PhD, Prírodovedecká fakulta UK

 

Na začiatok krátka, ale veľmi poučná a zaujímavá príhoda: V roku 1965 profesor Vladimir Gavreau z Marseilles na juhu Francúzska spozoroval, že v jednej miestnosti v laboratóriu sa nedalo vôbec sústrediť a pracovať. Keď tam niekto strávil hoci aj krátky čas, cítil sa úplne chorý. Krútila sa mu hlava, zmocnila sa ho veľká únava, záchvaty nevoľnosti, bolesti hlavy, bol dezorientovaný a veľmi podráždený.

Uplynulo veľa dní, než prišli na to, kde hľadať príčinu. Vyšlo najavo, že ventilačná sústava, ktorú postavili neďaleko laboratória, generuje vysokovýkonné kmity, ktorých frekvencia bola 7 hertzov. Boli to teda zvukové kmity, ktoré patria do pásma infrazvukových kmitov s frekvenčným intervalom od 0,01 do 16 Hz. Ventilátor v chladiacej sústave opravili, jeho zvuk sa presunul do počuteľných kmitavých oblasti a okamžite zmizli nevoľnosť a všetky zdravotné problémy.

Tak sa začal seriózny výskum infrazvukových vĺn. Pravé na jeho základe a na základe empirických laboratórnych pozorovaní Gavreau ako prvý vyslovil predpoklad, že biologické účinky sa prejavujú vtedy, keď sa frekvencia vlnenia rovná rytmu alfa vĺn nášho mozgu. Práve sedemhertzové kmity patria do frekvenčného intervalu spomínaných alfa vĺn a vygenerovaný infrazvuk s danou frekvenciou má na ľudské telo a vnútorné organy obzvlášť deštrukčné účinky.

Kto by nepoznal aj z vlastnej skúsenosti, aký negatívny vplyv má na náš zdravotný stav, výkonnosť a celkovú pohodu intenzívny hluk. Enormne nás dráždi a unavuje. A čo nepočuteľný infrazvuk? Aj tento sluchom nevnímateľný hluk v menej intenzívnejšej podobe je veľmi škodlivý. A vôbec tu nejde o kmity s veľkým výkonom, ktoré by sa generovali vo vedeckých laboratóriách, ani o zriedkavé prípady nachádzajúce sa v prírode. V každodennom bežnom živote na nás môžu číhať slabé infrazvukové kmity doma, na pracovisku či počas cesty.

Odborníci na základe pozorovaní a skúmaní predpokladajú, že infrazvukové kmity môžu byť jednou z príčin psychickej únavy obyvateľov najmä v mestských aglomeráciách a veľkomestách. Ich možnými zdrojmi môžu totiž byť mestská doprava i výrobné prevádzky, ale aj šachty, komínové a ventilačné systémy, chladiace sústavy, poškodená a neodborne realizovaná vzduchotechnika, vodoinštalačné systémy. Obzvlášť citlivé sú na dané kmity úzke výškové budovy zo železobetónovým alebo oceľovým skeletom. Situácia sa ešte komplikuje, keď sa na streche výškovej budovy nachádza chladiace zariadenie (tzv. kontajner) zabraňujúci prehriatiu vykrývačov mobilných systémov GSM. Na pracovisku a v kanceláriách infrazvuk môžu generovať chladiace jednotky počítačov v podobe ventilátorových motorčekov, ktoré pri nedostatočnej tesnosti môžu mechanicky rozkmitať plechovú škatuľu počítača.

Vnímanie sluchového vnemu nastane, keď zvukove vlny spôsobujú vibrácie štruktúr vnútorného ucha. Tieto štruktúry premieňajú vibrácie na nervové impulzy a odosielajú ich do mozgu, ktorý ich interpretuje ako zvuk. Na oboch stranách mozgu sa nachádzajú sluchové oblasti interpretujúce zvuk. Interpretácia reči sa robí v ľavej, interpretácia hudby v pravej sluchovej kôre. Ľudia obvykle dokážu zachytiť zvuky v intervale od 16 Hz až do 20 000 Hz (kmity za sekundu). Rôzne frekvencie sa vnímajú ako rôzne tony, čím vyššia je frekvencia, tým vyšší je tón a naopak. Klavír ma najnižší tón s frekvenciou 27,5 Hz, naopak najvyšší 4 186 Hz. Ľudské ucho je rozdielne citlivé na rôzne kmitočty. Najlepšie zachytáva zvuky s frekvenciou od 1 000 do 5 000 Hz. Napríklad rozhovor medzi ľuďmi sa uskutočňuje v frekvenčnom rozpätí od 500 do 2 000 Hz.

Možnosti zachytávať zvukové kmity rôznej frekvencie majú jednotlivé zvieratá odlišné od ľudí, čo vyplýva z rozdielu stavby sluchového ústrojenstva. Slimáky dokážu napríklad zachytiť iba veľmi úzku škálu od 200 do 800 Hz, netopiere však zachytajú frekvenčný rozsah od 1000 Hz až 120 000 Hz. Naopak holuby dokážu počuť zvuky veľmi nízkych frekvencii, v infrazvukovom pásme 0,1 až 16 Hz. Pomocou tejto schopnosti, dokážu registrovať vlny blížiaceho sa zemetrasenia. Slony komunikujú pomocou infrazvuku až do vzdialenosti 15 km. Podobne mnohé vtáky a morské zvieratá majú špeciálnu schopnosť zachytiť infrazvukové kmity, tzv. „hlas mora“, ktoré predchádzajú búrkam. Značne citlivé sú na ne medúzy, ktoré niekoľko hodín pred búrkou odplávajú od brehu a morské blchy, ktoré vylezú na súš. Niektoré veľryby dokonca pomocou infrazvukových kmitov lovia korisť tak, že ju dokážu omráčiť pomocou nepočuteľných zvukov.

Takýto infrazvuk môže vzniknúť nad morskou hladinou pri búrkach a silných vetroch. Vyčíňajúci vietor a silné vlnobitie sa stávajú zdrojom intenzívnych infrazvukových vibrácií. Dokonca, aj pomerne slabá búrka môže generovať dané zvuky s výkonom niekoľko desiatok kW, také vlny sa šíria stovky a tisíce kilometrov. More je síce ešte úplne pokojné, ale starí morskí rybári počujú niečo nepočuteľné, a to tzv. hlas mora. Daný hlas môžeme považovať za intenzívne infrazvukové vibrácie vzduchu, prichádzajúce zďaleka, vnímané ako bolesť v ušiach. Pravdepodobnosť počutia, resp. cítenia daného zvuku narastá so zhoršením zdravotného stavu. Práve reumatici môžu cítiť určitý „ hlas“ blížiacej sa búrky.

Aj nie príliš intenzívny a výkonný infrazvuk môže narušiť činnosť mozgu, centrálnu nervovú sústavu, rozladiť vegetatívnu nervovú sústavu, spôsobovať epileptické záchvaty, dokonca môže vyvolať aj dočasnú slepotu. Intenzívne zvuky práve so sedemhertzovou frekvenciou môžu spôsobovať zlyhanie srdca, prasknutie ciev a vnútorné krvácanie. Ešte silnejšie infrazvukové vibrácie pôsobia na celý organizmus, začínajú vibrovať vnútorné orgány, najmä žalúdok, pľúca, srdce a postupne dochádza k ich poškodeniu. Podľa pokusov pôsobenie intenzívneho infrazvuku na psychiku vyvoláva pocit bezdôvodného strachu. Niektoré frekvencie zasa môžu evokovať pocity únavy, podráždenosti, malátnosť, pocit nostalgie alebo morskej choroby so závratmi. Náš tichý nepriateľ infrazvuk vygenerovaný v laboratóriách sa nám predstavil a dokonale previedol, čoho je schopný, preto ho nesmieme brať na ľahkú váhu, aby sa nám nevymkol z rúk.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,81
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.