ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nie je nad domácu varenú stravu - aj keď ide o opice

29.5.2008 13:35:32 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 5885x

Šimpanzy, gorily a orangutany preferujú podľa antropológov varené jedlo pred surovým mäsom, zemiakmi a mrkvou.

 

Mohlo by to znamenať, že naši predkovia preferovali od začiatku varené jedlo a začali si ho pripravovať hneď, ako objavili oheň, tvrdí Richard Wrangham, antropológ pôsobiaci na Harvarde. „Prvý ľuďom sa mohlo ľahko stať, že ich potrava prišla do kontaktu s ohňom a ak im to zachutilo, spravili to znova,“ povedal.

Wrangham použil zistenie, že opiciam chutí varené jedlo a uprednostňujú ho, na potvrdenie svojej teórie, že varenie bolo v evolúcii človeka kľúčové.

Varené jedlo sa ľahšie trávi a jeho jedenie podporilo anatomické zmeny v druhu Homo erectus pred 1,8 miliónmi rokov ako väčší mozog, menšie črevá a slabšie zuby. Iní antropológovia si myslia, že len veľmi málo údajov podporuje Wranghamovu teóriu.

250 000 rokov do minulosti sú známe dôkazy o tom, že naši predkovia vedeli ovládnuť oheň, viac do minulosti neexistujú presvedčivé dôkazy.

Wrangham ale tvrdí, že tmavé fľaky a stopy špiny pri nájdených kostiach sú dôkazom toho, že ľudia využívali oheň už pred 1,6 miliónmi rokov. Aby to potvrdil, skúmal vzťah niektorých druhov opíc k varenému jedlu.

Šimpanzy dali vareným zemiakom a mrkve prednosť pred surovými. Už predtým jedlo ochutnali, čo mohlo mať na ich rozhodovanie vplyv a podľa Wranhgama mohla zohrať rolu aj novosť vareného jedla.

Ďalší experiment ukázal, že opice mali vzťah k varenému jedlo aj v prípade, že ho ešte nikdy neochutnali. Nepodarilo sa vykonať spoľahlivý experiment, ktorý by ukázal dôvod, prečo uprednostňujú opice varené jedlo pred surovým.

Wrangham si myslí, že ak si opice rýchlo obľúbili varené jedlo, urobili tak aj naši predkovia.

Henry Bunn, paleoantropológ z Wiscnosinskej univerzity, tvrdí, že Wranghamovu teóriu podporuje málo fyzických dôkazov. „Šimpanzy nie sú australopitekovia a ich stravovacie návyky nie sú dôkazom udalostí v minulosti,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.