Chaos na čipe

30.5.2008 11:26:57 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3590x

Vedcom sa podarilo prvýkrát vytvoriť štruktúrovaný chaos na fotonickom integrovanom obvode. Je to prvý raz, čo sa im podarilo študovať optický chaos v rozsahu gigahertzových frekvencií.

 

Výstup polovodičového lasera je za normálnych okolností pravidelný. Ak sa však zmenia niektoré parametre, napríklad moduláciou elektrického prúdu poháňajúceho žiarič, alebo odrazom časti svetla pomocou externého zrkadla, celkový výstup lasera je chaotický a nepredpovedateľný.

Vedci z Technickej univerzity v Eindhovene použili pár laserov, ktoré boli veľmi blízko pri sebe a navzájom sa ovplyvňovali, aby na čipe vytvorili ešte väčší chaos.

Keď raz budú optofotonické čipy pokryté tisíckami alebo miliónmi laserov, eindhovenský prístup pomôže opravárom stanoviť miesto laserov správajúcich sa chybne – a možno aj využiť ich chybné správanie a lokalizovaný chaos.

Možné využitie chaosu na čipe sú podľa vedcov v oblasti šifrovania, tomografie a možno aj pri určovaní viacvrstvových logických protokolov, tých, ktoré nie sp založené len na logických nulách a jednotkách, ale na mnohých hladinách intenzity viažucich sa k výstupom chaotického laserového systému.

originál článku