ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stonehenge ako kráľovský cintorín?

3.6.2008 13:13:18 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1620x

Stonehenge bol podľa najnovších nálezov miestom pochovávania oveľa skôr ako sa predpokladalo.

 

Miesto ako cintorín slúžilo 500 rokov od svojho vzniku. Archeológovia tvrdia, že zvyšky po kremácii, ktoré našli, môžu patriť jednej významnej rodine a ich potomkom, pravdepodobne vládnucej dynastii.

Mohol by to potvrdiť fakt, že z dávnej minulosti majú málo nálezoch o pohreboch a ich počet s časom narastá.

Podľa všeobecnej mienky sa kremačné pohreby na tomto miesto konali v rokoch 2700 až 2600 pred naším letopočtom asi storočie pred tým, ako sa na miesto dostali veľké bloky pieskovca.

Profesor Mike Parker Pearson, archeológ zo Sheffieldskej univerzity, a jeho kolegovia datovali rádiouhlíkovou metódou pozostatky odkryté v 50. rokoch minulého storočia.

Ich výsledky hovoria o tom, že pohreby sa na mieste uskutočňovali od vzniku monumentu krátko po roku 3000 pred naším letopočtom, až do obdobia okolo roku 2500 p.n.l..

Najstaršie kremačné zvyšky – malá kôpka spálených kostí a zubov – pochádzajú z jednej z priekop okolo Stonehengeu a datujú sa do obdobia medzi rokmi 3030 až 2880 p.n.l., čo je čas, kedy sa na Salisburskej pláni objavil slávny monument.

Druhé najstaršie pozostatky sú z rokov 2930 až 2870 p.n.l.. Najmladšie zvyšky kremácie 25-ročnej ženy sú z obdobia medzi rokmi 2570 až 2340 p.n.l., čo je čas, kedy sa na mieste objavili prvé obrovské pieskovcové bloky.

Posledné zistenia sú výsledkom projektu Stonehenge Riverside, ktorý bol spoluprácou 5 britských univerzít.

Profesor Parker-Pearson, ktorý viedol výskum, povedal: „Nemyslím si, že bolo bežné pochovávať ľudí v Stonehenge, bolo to v tom čase veľmi špecifické miesto. Archeológovia dlho špekulovali, či miesto vybudovala vtedajšia vrchnosť. Ukazuje sa, že ho nielen vybodovala, ale stalo sa aj miestom ich posledného odpočinku.“

Odborníci sa však vo svojich teóriách nezhodujú. Niektorí Stonehenge považujú za pútnické miesto. Na čo slúžil tento monument starý 4500 rokov teda naďalej ostáva záhadou.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,29
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.