Čo vraví včelám ľavá a pravá anténa?

6.6.2008 10:29:11 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1942x

Je známe, že pravá a ľavá hemisféra mozgu vykonávajú rozdielne činnosti. Poruchy ľavej hemisféry so sebou prinášajú poruchy reči a schopnosti porovnávania, kým pravá hemisféra zodpovedá za vnímanie priestoru zrakom, napríklad za schopnosť rozpoznať známe tváre.

 

V posledných rokoch odborníci zistili, že funkčná asymetria mozgu, nie je len črtou charakteristickou pre ľudí. Asymetrický mozog majú aj ryby, obojživelníky, vtáky a cicavce.

Zdá sa, že platí všeobecná zásada o asymetrickosti mozgu všetkých stavovcov. Jav však vedci pozorovali aj za hranicami tejto skupiny. Hmyz, ktorý má nervový systém úplne odlišný od stavovcov, má tiež nepravidelnú mozgovú činnosť.

Talianski a austrálski vedci skúmali pamäť včiel použitím overenej techniky známej ako reflex zväčšenia sosáku. Ak pred včelu dáte kúsok roztoku cukru, včele sa rozvinie sosák, aby ho dočiahla. Ak sa tesne predtým včela vystaví určitej vôni, napríklad vôni citrónu, po krátkom tréningu sa jej sosák vysunie už pri zacítení prvej vône.

Včela sa dokáže naučiť rozoznávať vône a reaguje na vôňu citrónu, ale nie na vôňu vanilky. Správny pach dokáže v pamäti uchovať veľmi dlhý čas. Pach včela vníma dvomi anténami, ktoré má na hlave. Vedci testovali schopnosť reakcie včiel, keď im jednu z antén obalili neškodnou látkou znemožňujúcou vnímanie vonkajších podnetov.

Autori zistili, že hodinu po tréningu včely dokázali vôňu rozoznať s použitím pravej antény. Ľavá anténa sama nefungovala. 24 hodín po tréningu sa správanie obrátilo, správne vo viacerých prípadoch reagovala ľavá anténa.

Nepravidelnosť je pravdepodobne spojená s konsolidáciou pamäte. Ak vedci pristupovali s vôňou k včele z boku, lepšie reagovala na pravej strane, Po šiestich hodinách sa situácia znova vymenila a lepšie odozvy poskytovala ľavá anténa.

Mohlo by sa zdať, že pravá anténa je zodpovedná za krátkodobú a dočasnú pamäť, ľavá zasa podporuje dlhodobé učenie. Vedci zatiaľ nevedia, či je to tak.

Aký môže byť rozumný dôvod takéhoto mechanizmu? Možno včely dokážu s použitím pravej strany vnímať nové vône bez toho, aby ovplyvnili dlhodobo zapamätané znalosti. Včely totiž navštevujú rôzne kvety v rôznych obdobiach dňa a to počas dňa vyžaduje použitie informácií o mnohých vôňach.

originál článku