ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pohoria rastú nečakane rýchlo

6.6.2008 11:42:18 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3585x

Môže sa stať, že pohoria sveta porastú veľmi „rýchlo“ a ich výška sa zdvojnásobí už za dva až štyri milióny rokov, čo je niekoľkokrát rýchlejšie ako predpokladá prevládajúci názor odborníkov.

 

Carmala Garzioneová, profesorka geológie na Rochesterskej univerzite tvrdí, že vďaka rýchlemu rastu bude potrebné zmeniť súčasnú teóriu tektonických plátov a rozšíriť ju o proces delaminácie.

Tradičná metóda určenia tempa rastu pohoria je založená na pochopení histórie spájania a praskania zemského plášťa. Geológovia pomocou tejto metódy odhadli, že pohorie Andy rástlo postupne posledných 40 miliónov rokov.

Garzioneová a jej spolupracovníci použili najnovšie techniky a zistili, ako sa zrážky a teploty v minulosti zmenili chemické zloženie horskej pôdy. Štúdiom sedimentov v Andách, určili dobu a nadmorskú výšku, v ktorej sedimenty vznikli. Záznam zmeny nadmorskej výšky ukázali, že pôvodne pohorie rástlo pomaly ale za pred 6 až 10 miliónmi rokov došlo k prudkému zvýšeniu vrchov. Vedci navyše zistili, že nadmorská výška stúpla aj miestam v okolí pohoria.

Garzioneová a kolegovia ukázali že mnohé geologické indikátory ako erózia, vulkanické erupcie alebo hromadenie sedimentov, svedčia o diskutovanom procese delaminácie. Táto téma je v geológii kontroverznou, pretože mechanické modely vzniku pohorí ju len ťažko dokážu reprodukovať a doteraz bolo málo paleoelevačných meraní.

Keď sa stretnú kontinentálna a oceánická zemská doska, kontinentálna sa ohne. Na povrchu sa ohnutie prejaví ako rast pohoria ale pod ním vytvára ohyb ťažký a citlivý „koreň“, ktorý pridŕža zemský plášť ako kotva. Konvenčná teória tvrdí, že prúdenie tekutých častí hlboko v Zemi eroduje tento koreň, podobne ako voda obmýva skalu, čím dochádza k zvyšovaniu pohorí.

Podľa Garzionovej, teória delaminácie hovorí, že napriek pomalej erózii, sa koreň zohrieva a odteká podobne ako melasa pri výrobe cukru kým sa neuvoľní a nesplynie s tekutým vnútrom našej planéty. To vymrští pohoria na povrchu, ktoré už nič nebude držať a v prípade Ánd narastie výška z menej ako dvoch kilometrov na štyri kilometre za menej ako 4 milióny rokov.

Vedci skúmajú, ako veľmi ovplyvní rýchle zvyšovanie pohorí regionálnu klímu a diverzitu fauny a flóry.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.