ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vďaka výskumu je nádej znova vo víne

6.6.2008 12:58:12 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2596x

Vedci si myslia, že chemikália získaná z vína môže jedného dňa pomôcť udržať srdce človeka „geneticky mladé“.

 

Výskumníci z Wisconsinskej univerzity zistili, že resveratrol zastavil zmeny v génoch srdca súvisiace s vekom. Vplyv bol podobný vplyvu nízkokalorickej stravy, ktorá je známa predlžovaním života. Pitím vína však podľa iných expertov tento efekt nedosiahneme.

Resveratrol, rastlinný polyfenol, ktorý sa nachádza aj v červenom víne, hrozne a granátových jablkách, je považovaný za jeden z dôvodov tzv. francúzskeho paradoxu - relatívnej dlhovekosti Francúzov napriek strave bohatej na živočíšne tuky. Pohár vína po jedle má podľa tradície predchádzať srdcovým poruchám.

Vedci skúmali vplyv chemikálie na myšiach, sledovali najmä vplyv na gény v srdci.

Prirodzený proces starnutia u ľudí a zvierat je spojený so zmenou funkcie alebo prejavu tisícov génov v orgáne a aj napriek neúplnému pochopeniu presných následností zmien podľa odborníkov prispieva k celkovému slabnutiu organizmu.

Myši, ktorým dávali resveratrol, mali v porovnaní s inými menej zmien v génoch. Vedci veria, že ich výskum priblížil experimenty k spotrebe bežného človeka v strednom veku. Zistili tiež podobnosť medzi zmenami súvisiacimi s resveratrolom a s nízkokalorickou stravou, čo hneď vyvolalo podozrenie, či nemá chemikália rovnaký vplyv.

Nič z toho však v skutočnosti nie je dobrou správou pre milovníkov vína. Dr. Louise Connellyová z Imperial College, ktorá skúmala vplyv resveratrolu na rakovinu pľúc, povedala, že chemikália v tele zostáva len veľmi krátko na to, aby mala výraznejší vplyv. „Molekula resveratrolu sa veľmi rýchlo dostane z krvi a spracuje sa v pečeni. Aby mala látka nejaký výraznejší vplyv, museli by ste piť obrovské množstvá vína a to neodporúčam,“ povedala.

Connellyová tvrdí, že jediný spôsob ako využiť vplyv tejto látky, je vývoj lieku, ktorý bude dlhodobejšie nahrádzať jej vplyv.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.