Vďaka výskumu je nádej znova vo víne

6.6.2008 12:58:12 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2852x

Vedci si myslia, že chemikália získaná z vína môže jedného dňa pomôcť udržať srdce človeka „geneticky mladé“.

 

Výskumníci z Wisconsinskej univerzity zistili, že resveratrol zastavil zmeny v génoch srdca súvisiace s vekom. Vplyv bol podobný vplyvu nízkokalorickej stravy, ktorá je známa predlžovaním života. Pitím vína však podľa iných expertov tento efekt nedosiahneme.

Resveratrol, rastlinný polyfenol, ktorý sa nachádza aj v červenom víne, hrozne a granátových jablkách, je považovaný za jeden z dôvodov tzv. francúzskeho paradoxu - relatívnej dlhovekosti Francúzov napriek strave bohatej na živočíšne tuky. Pohár vína po jedle má podľa tradície predchádzať srdcovým poruchám.

Vedci skúmali vplyv chemikálie na myšiach, sledovali najmä vplyv na gény v srdci.

Prirodzený proces starnutia u ľudí a zvierat je spojený so zmenou funkcie alebo prejavu tisícov génov v orgáne a aj napriek neúplnému pochopeniu presných následností zmien podľa odborníkov prispieva k celkovému slabnutiu organizmu.

Myši, ktorým dávali resveratrol, mali v porovnaní s inými menej zmien v génoch. Vedci veria, že ich výskum priblížil experimenty k spotrebe bežného človeka v strednom veku. Zistili tiež podobnosť medzi zmenami súvisiacimi s resveratrolom a s nízkokalorickou stravou, čo hneď vyvolalo podozrenie, či nemá chemikália rovnaký vplyv.

Nič z toho však v skutočnosti nie je dobrou správou pre milovníkov vína. Dr. Louise Connellyová z Imperial College, ktorá skúmala vplyv resveratrolu na rakovinu pľúc, povedala, že chemikália v tele zostáva len veľmi krátko na to, aby mala výraznejší vplyv. „Molekula resveratrolu sa veľmi rýchlo dostane z krvi a spracuje sa v pečeni. Aby mala látka nejaký výraznejší vplyv, museli by ste piť obrovské množstvá vína a to neodporúčam,“ povedala.

Connellyová tvrdí, že jediný spôsob ako využiť vplyv tejto látky, je vývoj lieku, ktorý bude dlhodobejšie nahrádzať jej vplyv.

originál článku