Superpočítač s frekvenciou petaflopov

9.6.2008 14:38:07 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2792x

Superpočítač vytvorený z komponentov navrhnutých pre Sony PlayStation 3 prekonal ďalší míľnik informatiky.

 

Stroj IBM s kódovým označením Roadrunner má rýchlosť na úrovni petaflopov, čo je ekvivalent bilióna operácií za sekundu. Počítač je dvakrát taký rýchly ako súčasný najrýchlejší počítač na svete, tiež vytvorený spoločnosťou IBM.

Supepočítač bude využívať americké vládne laboratórium na monitorovanie amerických jadrových rezerv. Tiež ho vedci využijú na výskum v oblasti astronómie, genetiky a zmien klímy.

„Roadrunner nám dovolí riešiť problémy, ktoré boli doteraz neriešiteľné,“ povedal John Morrison, vedúci oddelenia národného laboratória, ktoré bude počítač využívať.

Najrýchlejší počítač na svete je Blue Gene/L, ktorý sa nachádza v rovnakom laboratóriu. Využívajú ho na monitorovanie jadrových zbraní. Prednedávnom ho vylepšili a dnes má rýchlosť 478,2 teraflopov (biliónov operácií za sekundu) a využíva 212 992 procesorov.

Roadrunner bude používať menej ako 20 000 čipov. Je to vďaka novej hybridnej architektúre počítača, ktorá využíva konvenčné procesory a silné bunkové čipy navrhnuté pre PlayStation 3.

8-jadrový čip má frekvenciu výpočtu viac ako 4 GHz a bol navrhnutý konzorciom spoločností IBM, Sony a Toshiba.

Stroj bude umiestnený v 288 skriniach veľkosti chladničky prepojených 92 kilometrami káblov. Napriek tomu, že počítač bude mať výnimočnú rýchlosť, iné ho môžu čoskoro prekonať. IBM vyvíja aj ďalší počítač s podobnou rýchlosťou založený na technológii Blue Gene/P. Po skončení to bude najrýchlejší komerčný počítač na svete. Bude slúžiť pre potreby energetického priemyslu v USA.

V najbližšej budúcnosti počítače na úrovni petaflopov predstavia aj spoločnosti Sun a Cray.

originál článku