Ovulácia z blízka

13.6.2008 16:13:03 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 5670x

Lekárom sa podarilo získať prvý detailný záznam ovulácie ľudského vajíčka. Stalo sa to náhodou počas rutinnej operácie.

 

V tele plodných žien sa každý mesiac uvoľní jedno vajíčko, doteraz boli detailné zábery dostupné len z ovulácie u zvierat.

Gynekológ Jacques Donnez zachytil ovuláciu počas hysterektómie. Britskí špecialisti na plodnosť označili zábery za fascinujúce.

Vajíčka sa tvoria vo folikuloch, tekutinou naplnených vačkoch na stranách vaječníka, na ktorom je počas ovulácie červenkastý výčnelok. Vajíčko z neho vychádza obalené želatínovou hmotou obsahujúcou bunky. Vajíčko má veľkosť bodky za vetou a celý vaječník, ktorý obsahuje množstvo nezrelých vajíčok má veľkosť len niekoľko centimetrov.

Dr. Donnez z Katolíckej univerzity v Belgicku, ktorému sa podarilo spraviť zábery, povedal, že obrázky pomôžu vedcom pochopiť mechanizmus ľudskej ovulácie.

Niektoré teórie vraveli o „explozívnom“ uvoľnení vajíčka, ukázalo sa však, že proces ovulácie trvá približne 15 minút.

Prof. Alan McNeilly z Edinburghu, povedal, že zábery potvrdili jeho výskum procesu ovulácie. „Ja to fascinujúci pohľad na ovuláciu. Vidieť no naživo sa skutočne nestáva každý deň. Je to prvotný moment celého procesu, ktorý môže viesť k vzniku nového života,“ povedal.

originál článku