Látky kľúčové pre život môžu pochádzať z vesmíru

14.6.2008 23:28:43 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2796x

Vedci potvrdili, že dôležité zložky genetického materiálu nájdené v úlomkoch meteoritu nepochádzajú z našej planéty.

 

Zistenie znamená, že zložky prvých molekúl DNA a RNA mohli pochádzať z hviezd.

Vedci z Európy a USA tvrdia, že ich výskum je dôkazom mimoplanetárneho pôvodu základných surovín. Medzi nájdeným materiálom sú molekuly uracilu a xantínu, ktoré sú predchodcami molekúl tvoriacich DNA a RNA a sú známe ako nukleové bázy.

Tím vedcov našiel molekuly v skalnatých úlomkoch meteoritu Murchinson, ktoré zasiahli Austráliu v roku 1969. Testovali materiál aby zistili, či molekuly pochádzajú zo slnečnej sústavy alebo boli výsledkom kontaminácie pri dotyku meteoritu so Zemou.

Analýza ukázala, že nukleové bázy obsahujú ťažkú formu uhlíka, ktorá mohla vzniknúť len vo vesmíre. Materiály, ktoré vznikajú na Zemi, obsahujú ľahší variant uhlíka.

Vedúca výskumu Zita Martinsová povedala, že výskum je ďalším príspevkom k vysvetleniu evolúcie prvého života. „Myslíme si, že prvý život vo svojej genetickej informácii využil a prispôsobil si nukleové bázy z meteoritov,“ povedala.

Pred 3,8 až 4,5 miliardy rokov, v čase vzniku prvého života, padlo na Zem veľké množstvo veľkých skál podobných meteoritu Murchinson.

„Pretože meteory sú materiálom pochádzajúcim zo vzniku slnečnej sústavy, hlavné zložky života sa mohli rozšíriť do celého vesmíru. Čím viac týchto látok objavíme v materiáli z vesmíru, pravdepodobnosť vzniku života v rovnakých podmienkach mimo Zeme sa zvyšuje,“ povedal prof. Mark Sephton, ktorý bol tiež zapojený do výskumu.

originál článku