ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vybuchnú jadrové hlavice ako pukance?

26.6.2008 14:04:43 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3190x

Rakety uložené v ponorkách by mohli podľa britského ministerstva obrany vybuchnúť v reťazovej reakcii.

 

Možno si myslíte, že jadrové hlavice sú navrhnuté tak, aby pri nešťastí náhodou nevybuchli. Viac ako 1700 z nich má pritom výrobnú chybu, ktorá by mohla spôsobiť postupný výbuch viacerých hlavíc.

Bežná jadrová raketa Trident obsahuje tri až šesť hlavíc a americké ponorky môžu niesť 24 takýchto rakiet. Výrobcovia sa snažia zaistiť ich maximálnu bezpečnosť tak, aby náhodný úder na jeden bod (napríklad pri páde zo žeriavu pri nakladaní) nespôsobil detonáciu plutóniového jadra.

Podľa odborníkov britského ministerstva obrany toto zabezpečenie nemusí byť dostatočné pri riziku vzniku reťazovej reakcie. Podľa nich by mali hlavice dokázať odolať viacerým simultánnym nárazom alebo vplyvom.

Odporúčajú tiež nahradiť veľmi citlivé výbušniny okolo plutóniového jadra. Jeden úder totiž nespôsobí detonáciu jadra, ale môže spustiť výbuch týchto látok. Existujú aj menej citlivé výbušniny, ale sú ťažšie a objemnejšie takže by bolo potrebné prerobiť celé hlavice.

Následky reťazového výbuchu by boli katastrofálne. V najhoršom prípade by boli ľudia vo vzdialenosti jeden kilometer od výbuchu ožiarení žiarením 100 Sievertov - čo je 16-krát viac ako je smrteľná dávka. Vážnosť nešťastia by závisela od spôsobu výbuchu hlavíc.

Americká agentúra zaoberajúca sa jadrovou bezpečnosťou súhlasí, že prerobenie hlavíc tak, aby boli odolnejšie viacerým vplyvom a obsahovali menej citlivé výbušniny, by zvýšilo ich bezpečnosť. Zdôrazňuje však, že súčasné hlavice boli a budú považované za bezpečné. Hovorca ministerstva obrany USA povedal, že reťazový výbuch je takmer nemožný. Riziko je do maximálnej miery znižované spôsobom prenosu a uskladnenia rakiet.

Niektorí špecialisti na jadrové zbrane napriek tomu varujú, že riziko nešťastia tu je. Philip Coyle z nezávislého Centra pre obranné informácie USA si myslí, že ľudia niekedy bezpečnostné postupy podceňujú. Stefan Michalowski zo Stanfordovej univerzity sa tiež veľkého výbuchu obáva a hovorí, že je to skutočne strašidelná myšlienka.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.