ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Olympijská štartovacia pištoľ je neférová

27.6.2008 16:54:24 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1697x

Pištoľ môže zvýhodniť tých, ktorí sú k nej najbližšie.

 

Olympijské hry nie sú až takou pevnou baštou férového súťaženia, ako si ľudia myslia. Hoci je pištoľ používaná pri štarte šprintov pekné divadlo, môže zvýhodniť atléta v prvej dráhe, ktorý z blokov vyštartuje rýchlejšie.

Na väčšine medzinárodných atletických podujatí sa používajú reproduktory za každým bežcom, ktoré vysielajú štartovací signál. Na olympiáde sa použije rovnaký systém, drámu však zvyšuje aj prítomnosťou štartéra s pištoľou.

David Collins a jeho kolegovia z University o Alberta v Kanade sledovali reakčný čas atlétov z Atén a zistili, že bežci v prvej dráhe štartovali v priemere za 160 milisekúnd, kým bežcom v druhej dráhe to trvalo 171 milisekúnd. Najpomalšie štartovali priemerne bežci v dráhe číslo 7, kde im to trvalo 185 milisekúnd.

Collins tiež vykonal vlastné experimenty. Trénovaných a netrénovaných atlétov štartoval s rôznou intenzitou a rozsahom zvuku. Meral reakčný čas bežcov a čas, ktorý im trvalo dosiahnutie maximálneho výkonu. Vo všetkých prípadoch boli reakčné časy rýchlejšie pri silnejších výstreloch. Jediný rozdiel medzi trénovanými a netrénovanými atlétmi bol, že netrénovaní dosiahli vrcholný výkon skôr pri silnejšom zvuku, kým u trénovaných sila zvuku na túto rýchlosť vplyv nemala. To znamená, že trénovaní atléti súťažia na hranici svojich výkonov.

Collins tiež sledoval, či atléti žmurkajú, čo by znamenalo, že ich hlasnejší výstrel vyľakal. Ich reakčné časy boli rýchlejšie, výkon sa tým však nezvýšil.

Počas svojich experimentov si Collins všimol, že 21% účastníkov pokusov malo reakčné časy lepšie ako 100 milisekúnd, čo je podľa medzinárodnej atletickej asociácie chyba. Slávny britský šprintér Linford Christie na to v roku 1996 doplatil napriek tomu, že všetkých presviedčal o štarte až po zaznení výstrelu. Ak je možné, aby sa človek pohyboval aj rýchlejšie, je podľa odborníkov potrebné tento limit upraviť. Olympijská komisia to však v najbližšej dobe spraviť neplánuje.

Collins bude so zvýšeným záujmom sledovať preteky na 100 metrov na pekinskej olympiáde. A myslí si, že pre férové preteky by mali organizátori použiť tichú pištoľ, ktorá by na dráme nič neuberala.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,00
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.