ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najlepším priateľom detektívov je satelitná navigácia

4.7.2008 10:00:09 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1181x

Londýnska metropolitná polícia tvrdí, že spôsob, akým prenosné prijímače signálu GPS uchovávajú záznamy o pohybe ich vlastníkov, je dobrodením pre bojovníkov proti zločinu.

 

V posledných mesiacoch začali detektívi používať pri vyšetrovaní únosov, zneužívania detí, vrážd a terorizmu údaje získané z prístrojov satelitnej navigácie.

Zariadenia dokážu uchovávať stovky záznamov o posledných navštívených miestach, čím napríklad odhalia bydlisko osoby. Obsahujú tiež informácie o miestach, ktoré používateľ plánoval v najbližšej dobe navštíviť.

Súdna znalkyňa Beverly Nutterová skúmala zariadenia vyrábané lídrom na trhu – holandskou spoločnosťou TomTom. Zistila, že často uchovávajú záznamy o navštívených miestach. Názvy súborov starých záznamov sú odstránené, záznamy však v prístroji ostávajú.

„Stálosť údajov v zariadeniach TomTom súvisí so spôsobom transformácie dát pri pridávaní nových záznamov. Upravený súbor sa do pamäte zapíše na prázdne miesto a staršia verzia ostane neprepísaná,“ povedala Nutterová.

Polícii pri objavení tejto vlastnosti pomohli nadšenci satelitnej navigácie, ktorí vytvárajú stránky na zdieľanie informácií o ich zariadeniach. Na stránkach sa nachádza viac údajov o výrobkoch ako uvádzajú ich výrobcovia.

Niektorí podozriví pomáhajú polícii aj tým, že svoje zariadenia pripoja na mobilný telefón pomocou technológie Bluetooth. Spojenie do navigačného zariadenia prenesie vzácne množstvo osobných údajov ako prichádzajúce a odchádzajúce hovory, textové správy alebo adresár kontaktov.

Expert na bezpečnosť Ian Brown hovorí, že zvyšujúca sa ostražitosť a dôraz na bezpečnosť vlastnosti zariadení veľmi rýchlo zmení. „Myslím si, že bezpečné zmazanie osobných údajov sa stane skôr či neskôr populárnou vlastnosťou týchto zariadení,“ povedal.

Nariadenie Európskej únie z roku 1995 hovorí, že spoločnosti môžu osobné údaje používať len pre potreby poskytovania služieb. Toto by sa malo týkať aj výrobcov navigačných systémov.

Hovorca spoločnosti TomTom tvrdí, že ich spoločnosť chráni osobné údaje pred každodenným zneužívaním, pretože na používanie zariadenia je potrebné poznať PIN kód. Policajní experti tento proces obišli vytvorením kópie údajov zo zariadenia.

Spoločnosť TomTom je ochotná poskytovať uložené údaje polícii na požiadanie. Brown však dal podnet na zabezpečenie väčšej anonymity v navigačných zariadeniach. Dodal, že to môže byť ťažšie, ako by sa mohlo zdať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,73
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.