ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako sa to robí?

24.7.2008 08:27:43 | * q
| Počet zobrazení: 2903x

Discovery Channel uvádza novú sériu vedeckého seriálu pod názvom „Ako sa to robí“. Navštívite mnoho výrobných a montážnych fabrík, kde technika premieňa priamo pred očami divákov tie suroviny na hotové produkty, ktoré sú bežnou súčasťou nášho života - od curlingových kameňov a magnetov až po čajníky a bendžo.
Denne využívame tisíce všedných vecí, avšak prácu, ktorú treba vynaložiť na ich výrobu, jednoducho berieme za samozrejmosť.
Mnohé z predmetov majú zaujímavú históriu. Napríklad myšlienka hydrantov sa datuje už niekedy okolo roku 1600, pričom nemrznúce, hydraulicky účinné a ľahko opraviteľné hydranty boli dobre známe už pred rokom 1900.

Magnety, varená šunka, strieborné čajníky, figuríny pre crash testy áut 

Ako vzniká neviditeľná sila magnetov? Vo fabrike, kde prebieha celý výrobný proces, sa to dozviete. Od úplne prvého kúsku jednoduchého kovu až po magnety rôznych tvarov a veľkostí, ktoré spĺňajú všetky spotrebiteľské potreby.
Ako sa vyrába šťavnatá varená šunka? Triedenie, údenie a chladenie – toto sú časti veľmi sofistikovaného procesu výroby najpopulárnejšej a najdrahšej šunky na svete.
Ako sa robí z každého čajníka jedinečný a unikátny predmet? Od Indiánov v strednej Amerike, ktorí ich používali ako prví, prešlo niekoľko storočí a čajníky prešli dlhým vývojom. V súčasnosti môžete vidieť čajníky rôznych tvarov a veľkostí – ich dizajn si vyžaduje talentované ruky expertov.
Ako vyzerajú crash testy áut? A odkiaľ pochádzajú figuríny? Možno budete prekvapení, no trvá dvanásť týždňov, kým sa vyrobí figurína pre jeden crash test. Experti predvedú, ako zabezpečiť, aby bezpečnostné pásy a airbagy každého dobre ochránili.

picture
 
Curlingové kamene, chladničky, hliníkové baseballové pálky, opalizujúce sklo 

Ako sa vyrábajú 18 kilogramov vážiace curlingové kamene? Existujú len dva kameňolomy na svete, ktoré produkujú tú správnu žulu, ktorá sa môže použiť na ich výrobu.
Kedy bola predstavená prvá chladnička a kedy sa tento úžasný vynález udomácnil po celom svete? Chladničky majú rôzne štýly, rozmery a farby. Udržiavajú potraviny čerstvé.
Viete, že baseballové pálky sú vyrobené z dreva alebo kovu? Výroba od malého kúska hliníku až po hotovú pálku prechádza dlhým a náročným procesom.
Boli ste niekedy zvedaví, ako opalizujúce sklo zachytáva svetlo? Remeselníci musia nájsť tú správnu kombináciu „ingrediencií“, aby dosiahli žiadaný efekt. Tento proces má len jediný cieľ – vyrobiť najkrajšie sklo na svete.

picture
 
 

V ďalších epizódach vysielaných v auguste sa dozviete, ako sa vyrába
zmrzlina, brúsny prášok, krídla lietadiel, stroje na výmenu peňazí, drevené sudy, sedadlá do áut, obrazovky, futbalové prilby, laboratórne sklo, hasiace prístroje, šišky, žumpy, krajčírske panny, periny, kohútiky, bronzové zvony a mnohé ďalšie predmety každodenného života.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,37
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.