ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

OLYMPIJSKÉ HRY 2008 V PEKINGU

1.8.2008 08:12:34 | * q
| Počet zobrazení: 4358x

Olympijské hry v Pekingu oficiálne známe ako “Hry XXIX. olympiády” sa začnú Otváracím ceremoniálom v piatok 8. augusta 2008 a budú ukončené Záverečným ceremoniálom vo štvrtok 24. augusta 2008.

Štatistické údaje k olympiáde v Pekingu 


Športy 28
Športové podujatia 302
Zlaté medaily 302
Športovci 10,708
Súťažné miesta v Pekingu 31
Súťažné miesta mimo Pekingu 6
Novinári/ fotografi 5600
Televízne štáby 12,000
Dobrovoľníci /organizátori 70,000

picture
 
Tohtoročné olympijské hry 

Budú sa konať v Pekingu, hlavnom meste Číny, ktorý vzdáva hold významnej čínskej histórii a zároveň je bránou do budúcnosti Číny. Je medzinárodnou metropolou a domovom pre 11 miliónov ľudí.
Symbol olympiády v Pekingu „Čínska pečať – Tancujúci Peking“ predstavuje pohostinnosť a nádej Pekingu. Nesie odkaz mesta celému svetu. Inšpirovaný je tradičnou čínskou formou umenia – kaligrafiou. Znak „Jing“ (ako súčasť názvu Pekingu – „Beijing“) je v tvare tancujúceho človeka, čím odráža myšlienku „nových olympijských hier“. Rovnako názov „Peking 2008“ má podobu čínskych maľovaných písmen. Použitie červenej pripomína túžbu čínskeho obyvateľstva po šťastí a úspechu. Červená je tiež farbou slnka a Posvätného ohňa predstavujúcich život a nový začiatok. Taktiež znamená čínske požehnanie a pozvanie celému svetu.
Hlavným miestom konania tohtoročných olympijských hier bude novopostavený Národný štadión v Pekingu, ktorý má prezývku „Vtáčie hniezdo“ (podľa konštrukcie podobnej hniezdu). Nový Národný štadión v Pekingu bude mať mriežkovanú konštrukciu s kapacitou 80.000 miest na sedenie. Architekti pôvodne opísali svoj zámer ako budovu podobnú vtáčiemu hniezdu s obrovským hľadiskom a otvorenou strechou, ktorá by sa dala v prípade nepriaznivého počasia uzavrieť. No v roku 2004 sa od tejto myšlienky z ekonomických a bezpečnostných dôvodov upustilo. Nový pekinský štadión bude miestom konania otváracieho aj záverečného ceremoniálu, ako aj miestom, na ktorom sa budú konať atletické súťaže a futbalové zápasy.

picture
 
Z histórie olympijských hier 

Antické olympijské hry:
- Prvé olympijské hry sa konali v roku 776 p.n.l – odvtedy sa konali každé 4 roky až do
roku 339 p.n.l.
- Prvú olympijskú súťaž vyhral Corubus
- Mnoho rokov bol jedinou súťažnou disciplínou šprint na 192 metrov (dĺžka štadiónu). -Olympijské hry sa rozšírili o ďalšiu disciplínu – beh na 400 metrov – až 50 rokov po ich vzniku.
- Päťboj, zápasenie, box, záprah s jedným koňom a štvorkoňové záprahy sa stali
súčasťou olympijských hier až neskôr. Netradičnou súťažnou disciplínou bol beh v brnení
hoplitov (grécke pešie vojenské jednotky s píkami) – s helmou, štítom a v náholenníkoch
dokopy vážiacich 20-25 kg.
- V antickom Grécku sa nesúťažilo v družstvách či na dlhých tratiach (Maratónsky beh
doplnili ako súťažnú disciplínu až počas moderných olympijských hier).

Olympijské kruhy:
Olympijský symbol piatich kruhov – modrého, žltého, čierneho, zeleného a červeného – je jedným z najznámejších symbolov na svete (spolu s McDonaldom, Shell, Mercedes či znakom Spojených národov)
Päť spojených kruhov predstavuje päť kontinentov a ich pripravenosť súťažiť proti sebe. Šesť farieb (vrátane podkladovej bielej farby) predstavuje aspoň jednu farbu z vlajky každej súťažiacej krajiny.

Športovec s najväčším počtom medailí:
Rekord najväčšieho počtu získaných olympijských medailí drží sovietska gymnastka Larissa Latynina. Súťažila na troch olympiádach v rokoch 1956 až 1964. Vyhrala 18 medailí: 9 zlatých, 5 strieborných a 4 bronzové. V počte víťazstiev predbehla také hviezdy športu ako je americký plavec Mark Spitz či fínsky bežec na dlhé trate Paavo Nurm.

Medaily:
Olympijské medaily sú samostatne navrhnuté na každú olympiádu podľa uváženia hosťujúcej krajiny
Každá medaila musí byť aspoň 3 milimetre hrubá a mať aspoň 60 milimetrov v priemere. Zlaté a strieborné medaily musia byť vyrobené z 92.5 % striebra (pričom zlatá medaila musí byť pokrytá aspoň 6-timi gramami zlata)

picture
 
Seriál Najväčšia olympiáda 

Prostredníctvom štyroch fascinujúcich epizód Discovery Channel predstaví premenu Pekingu na najväčšie olympijské mesto. Úlohou Pekingu, ako hostiteľského mesta nastávajúcej olympiády v roku 2008, je vytvoriť dejisko pre olympijské hry, ktoré by bolo na vysokej technickej úrovni, „zelené“, no pritom s charakteristickými znakmi Číny.
Vo výnimočnom seriáli sa diváci budú môcť dostať na miesta, na ktoré sa ostatní môžu pozerať len z diaľky. Budú mať šancu navštíviť miesta, ktoré odhalia tajomstvá jedinečných olympijských hier v Pekingu. Dokáže Peking naplniť vysoké očakávania, ktoré naň vkladá celý svet?

picture
 
Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,86
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.