ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prepojenie olympiády a prvého „počítača“

1.8.2008 11:27:18 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2001x

„Počítač“ starý 2100 rokov, ktorý objavili vo vraku Rímskej lode, mohol slúžiť ako kalendár na výpočet dátumu olympijských hier.

 

Mechanizmus z Antikythéry bol pre vedcov záhadou od jeho objavu v roku 1901. Dlho si mysleli, že slúžil na zobrazenie astronomických cyklov.

Tím odborníkov zistil, že jeden z ciferníkov zaznamenáva dátumy starovekých olympijských hier. Mohlo by to byť meradlom pre plynutie času.

Zariadenie je vyrobené z bronzových ozubených kolies a ciferníkov a vedci nemajú záznamy o ničom podobnom až do obdobia o tisíc rokov neskôr.

Tony Freeth, člen výskumného tímu zaoberajúceho sa mechanizmom z Antikythéry povedal, že bol objavom udivený, „Olympijský cyklus bol veľmi jednoduchým, štvorročným cyklom, na ktorého vypočítanie nepotrebujete žiaden sofistikovaný mechanizmus. Boli sme skutočne veľmi prekvapení, keď sme tie dátumy objavili. Hry boli tak kultúrne a spoločensky významné, že ich prítomnosť v mechanizme nie je zvláštna,“ povedal Freeth.

Výskumníci pomocou techniky röntgenovej počítačovej termografie získali trojrozmerný pohľad na 29 zachovaných kolies mechanizmu. Až tieto zábery s veľkým rozlíšením im umožnili postrehnúť malé písmená vyryté do povrchu.

Vedľajší ciferník zariadenia v minulosti považovali za 76-ročný „callippický“ kalendár. Freeth a kolegovia teraz zistili, že zobrazuje štvorročný olympijský cyklus.

Namiesto jedných olympijských hier ako dnes boli staroveké hry nazývané Panhelénske hry rozdelené do štyroch rokov.

Tímu vedcov sa tiež podarilo identifikovať mená všetkých 12 mesiacov, ktoré patrili ku korintskej skupine mesiacov. Korint, v strednom Grécku, zriaďoval kolónie v severozápadnom Grécku, na Korfu a Sicílii, kde sa usadil Archimedes. Archimedes, medzi ktorého objavy patrí aj vysvetlenie vztlakovej sily a vodná skrutka, ktorá nesie dodnes jeho meno, tam zomrel v roku 212 p.n.l.

Mechanizmus z Antikythéry vznikol s takmer stopercentnou istotou mnoho desaťročí po jeho smrti. Ak by pochádzal zo Syrakúz, ciferník by mohli vytvoriť vo vedeckej škole, ktorá sa inšpirovala práva Archimedom.

Nález nesmiernej ceny našiel pred vyše 100 rokmi lovec morských húb medzi inými pokladmi na vraku pri ostrove Antikythéra medzi Krétou a suchozemským Gréckom. Mechanizmus je vystavený v Národnom archeologickom múzeu v Aténach.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,11
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.