ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Uránové huby a liečivé bahno

5.8.2008 15:30:02 | * q
| Počet zobrazení: 2270x

Rozprávame sa s prof. Ing. Jánom Fuskom, DrSc.

Keď v roku 1953 vznikal v Slovenskej Ľupči farmaceutický podnik Biotika, jedným zo zakladateľov antibiotického programu bol aj prof. Ing. Ján Fuska, DrSc. Po úspešnom rozbehnutí výroby sa venoval organizácii podnikového výskumu orientovaného na výrobu penicilínu.

 

Bol úspešný aj pri príprave nových kmeňov plesní Penicillium chrysogenum produkujúcich penicilíny. Produkcia ním získaných kmeňov bola na svetovej úrovni a kmene sa predávali ako licencie nielen v Európe, ale aj v Japonsku. So svojimi spolupracovníkmi vytvoril „československú školu“ vo výskume rastových stimulátorov, hlavne gibberelínov a o získané výsledky prejavili záujem mnohé farmaceutické firmy najmä z USA. Po úspechoch a mnohých prijatých patentoch v oblasti aplikovaného výskumu sústredil svoj vedecko-výskumný záujem hlavne na získavanie nových antibiotík, ktoré by boli schopné potláčať rast nádorových buniek. Neskôr svoj výskumný program rozšíril o vyhľadávanie antibiotík s imunosupresívnymi účinkami, ktoré sa využívajú pri transplantačnej chirurgii. Bolo to v súlade so svetovým trendom vo výskume nových liečiv. Po roku 1968 došlo k čiastočnému zlomu, pretože náhoda mu postavila do cesty nevšedný problém, ako o tom sám hovorí:
Po roku 1968, keď došlo k zmierneniu najmä politického napätia, raz večer pri dverách nášho bytu zazvonili dvaja neznámi muži. Boli to politickí väzni, ktorých po odpykaní trestu prepustili z jáchymovských baní. Úpenlivo ma prosili o pomoc. Vysvetlili mi, že fárali v opustených uránových šachtách, v ktorých bola vlhkosť 95 %, silné radónové žiarenie a vysoký obsah (koncentrácia) uránových solí vo vode. A v tomto prostredí rástli bez vyrušovania mikroorganizmy 20 rokov. Výdrevy pokrývali hlavne mikromycéty a drevokazné huby, ktoré boli takmer všetky výrazne sfarbené do červena. Vlákna podhubia (mycéliárne hýfy ) tvorili závesy v podobe pestrofarebných záclon. Keby to nebolo v uránových šachtách, bola by to takmer turistická atrakcia. Návštevníci priniesli so sebou i množstvo zaujímavého, tajne skopírovaného fotodokumentačného materiálu. Neskôr, po určitom čase, priniesli aj mnohé vzorky mikroorganizmov, ktoré z uránových opustených baní získali. V priebehu experimentov som zistil, že kultúry potrebujú pre svoj rast uránové zlúčeniny, ktoré sa veľmi rýchlo hromadia v ich vláknach – v mycéliu.
Po ročnom tajnom výskume som mal zaujímavé výsledky:
a. Mikroorganizmy z jáchymovských baní sú schopné veľmi rýchlo vychytávať z vodných roztokov uránové ióny a pomerne jednoduchým spôsobom sa z nich zasa dajú uvoľniť.
b. Mnohé zo získaných kultúr boli odolné proti UV a RTG žiareniu. Dalo sa predpokladať, že si vytvorili obranný systém schopný zneškodňovať vznikajúce radikály.
c. Mnohé kultúry neobvykle produkovali vo zvýšenej miere metabolity – látky, ktoré potláčali rast nádorových buniek a tiež látky s imunosupresívnymi účinkami. Látky s takýmito účinkami mimoriadne zaujímali Česko-slovenskú atómovú komisiu (ČSAK) a vojenských špecialistov, pretože ich možno využiť v transplantačnej chirurgii – transplantácia kostnej drene, obličiek atď. (Imunosupresíva potláčajú imunitu, čiže obranné reakcie vlastného organizmu proti transplantovanému orgánu, pretože organizmus vníma nový orgán ako cudzie teleso a imunitnými reakciami ho chce zničiť.)
Výsledky, ktoré som získal v prvej etape, sa využili v ďalších rokoch v praxi i vo vede.
Na princípe rýchlej sorpcie, pohlcovania uránových iónov sme vyvinuli „biosorbenty“ využiteľné na odstraňovanie nízkych koncentrácií uránu z odpadových vôd po ťažbe a spracovávaní uránu, ale aj pri odstraňovaní ťažkých kovov olova a ortuti z odpadových vôd v chemických výrobách. Ako prví na svete sme dôkladne rozpracovali využitie podhubia Penicillium chrysogenum na prípravu celého radu biosorbentov. O patentové postupy prípravy biosorbentov bol značný záujem na celom svete. Táto nová rozsiahla problematika sa neskôr výskumne preniesla do Brna a Prahy.
Mňa zaujímali predovšetkým antibiotiká, ktoré jáchymovské kultúry produkovali. Antibiotiká boli mojím odborom i celoživotným záujmom. Tieto unikátne kultúry boli úplne originálnym novým zdrojom pre získavanie nových liečiv. Z nich sme aj s mojím tímom získali desať nových antibiotík s významnými protinádorovými účinkami. U mnohých iných i známych získaných antibiotík sme dokázali dovtedy nepopísané účinky na bunky leukémie P388. Medzi ne patrí aj nové antibiotikum vermikulín s jedinečným imunosupresívnym aj protinádorovým pôsobením. Jeho účinky najskôr zistili v Prahe a v Bratislave. Líšil sa od dovtedy známych imunosupresív, ako to potvrdili aj pracovníci v National Cancer Institute (NCI) v Bethesde (USA). V tom čase, v roku 1986, došlo k havárii Černobyľskej atómovej elektrárne. Vyzvali nás, aby sme vyrobili dostatočné množstvo antibiotika, ktoré by sa vyskúšalo pri transplantácii kostnej drene ľudí ožiarených pri havárii. Bohužiaľ, Ministerstvo zdravotníctva ČSSR túto požiadavku nesplnilo, a tak slovenská veda nevyužila svoje výsledky, aby pomohla zomierajúcim Ukrajincom.
Profesor Fuska sa celý život zaoberal problematikou mikroorganizmov a ich schopnosťami produkovať liečivá. Tak to bolo aj v prípade jáchymovských kultúr. Venoval sa aj príprave liekov, ich účinkom a premenou (osudom) po podaní pacientom a vytvoril nový študijný odbor Farmaceutické biotechnológie, o ktorý bol veľký záujem.
V takejto súvislosti sa ku koncu svojej kariéry dostal aj k výskumu piešťanského bahna. Je to zvláštny svetový fenomén, ktorému sa venoval takmer desať rokov. Metódy, ktorými sa dá hodnotiť protizápalový účinok bahna a piešťanskej termálnej vody, sú mimoriadne zaujímavé a vzbudili nevšednú pozornosť i v západnej Európe. Vypracoval aj jedinečný postup na regeneráciu biologicky aktívneho bahna a objasnil do veľkej miery, ako liečebné bahno vzniká. Tieto postupy sú tiež pokryté slovenskými patentmi.
26. júla sa profesor Fuska dožíva krásneho životného jubilea, 80. rokov. Zhodou okolností sa v tomto mesiaci narodil aj ďalší významný slovenský vedec, štátnik a diplomat M. R. Štefánik, ktorého veľkým obdivovateľom je aj pán profesor. Okrem vedeckých úspechov, pravdovravnosti, usilovnosti, pracovitosti a húževnatosti, váži si ho aj za čestnosť a vieru v slovenský národ. Preto v roku 1993 založil profesor Fuska spolu s inými Nadáciu Milana Rastislava Štefánika so sídlom v Bratislave a stal sa jej predsedom. Usilovne pracuje na tom, aby slovenský národ nezabudol na svojho veľkého syna, aby život a práca nášho významného dejateľa nezapadla prachom nezáujmu a nevšímavosti.

JANA MATEJÍČKOVÁ

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,78
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.