ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mapa Arktídy odhalila sporné územia

6.8.2008 09:31:34 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3412x

Britskí vedci tvrdia, že sa im podarilo nakresliť prvú detailnú mapu Arktídy, ktorá odhalila územia, ktoré môžu byť zatiahnuté do budúcich sporov o hranice.

 

Tím odborníkov z Durham University vytvoril náčrt potenciálnych sporných území na základe historických a súčasných argumentov týkajúcich sa ich vlastníctva.

Ruskí vedci minulý rok rozhnevali verejnosť, keď umiestnili na morské dno pod severným pólom ruskú vlajku.

Briti veria, že ich mapa bude pomôckou pre politikov a verejných činiteľov. „Primárnym cieľom mapy je byť podkladom pre debaty a diskusie, pretože o územie v Arktíde je množstvo sporov,“ povedal Martin Pratt, ktorý sa na tvorbe mapy spolupodieľal.

„Aby som povedal pravdu, väčšinou boli mapy, ktoré som videl v médiách veľmi jednoduché. Pokúsili sme sa zobraziť všetky známe požiadavky krajín - dohodnuté hranice a tiež územia, na ktoré má nárok Kanada, Dánsko a USA, ktoré v iných mapách nie sú zobrazené,“ povedal Pratt.

Vedci na vytvorenie hraníc v Arktíde použili špeciálny softvér, ktorý dokázal identifikovať aj možné územné spory budúcnosti. „Všetky štáty na pobreží majú právo na zdroje do 200 námorných míľ od ich pevniny,“ povedal Pratt. „Softvér sme použili na vyznačenie týchto území.“

Vedci tiež mali na mysli fakt, že niektoré národy môžu tento nárok zvýšiť až na 350 míľ, vďaka ich ostrovným územiam.

Úloha stanoviť pevné hranice území v Arktíde vznikla minulé leto, keď tím ruských výskumníkov pomocou ponorky umiestnil národnú vlajku na morské dno na severnom póle. Množstvo politikov z priľahlých krajín k Severnému ľadovému oceánu to považovalo za snahu Moskvy uzurpovať si právo na územie v tejto oblasti.

Pratt povedal, že teritoriálne problémy sú hlavne problémom politickým. „Hlavne s narastajúcim roztápaním arktického ľadu krajiny svoj záujem zvyšujú,“ povedal. „To dovoľuje väčší prieskum morského dna v týchto oblastiach.“

Údaje, ktoré minulý mesiac zverejnili americkí geológovia, hovoria o 90 miliardách barelov ropy nachádzajúcich sa pod morom.

Pratt tiež pripomenul, že krajiny na zverejnenie svojich požiadaviek nemajú dostatok času. Ak to nestihnú do limitu stanoveného OSN, územie sa stane územím „nikoho“, ktoré bude spravovať Medzinárodná autorita pre morské dno pre dobro celej ľudskej spoločnosti.

nová mapa Arktídy
originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,94
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.