ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Ako rozpoznať zdravý les od nezdravého?

11.8.2008 08:40:00 | * q
| Počet zobrazení: 2592x

Odpovedá
Ing. Anton Janitor, PhD.
Ústav krajinnej ekológie SAV

 

Na prvý pohľad jednoduchá otázka, ale ťažšia, skôr zložitejšia odpoveď. Je to presne tak, akoby sme mali odpovedať, ktorý človek je dobrý a ktorý nie. Okrem viditeľných prejavov je veľa intímnych vnútorných vlastností, ktoré nemožno len tak jednoznačne zhodnotiť. Les vytvára veľmi zložitý biologický systém, a preto aj jeho odborné hodnotenie si vyžaduje dobré teoretické znalosti a praktické skúsenosti.
Vstúpme teda do lesa a snažme sa jedným dychom vyjadriť, čo vidíme, cítime, ako sa nám pri pohľade na majestátne duby, buky a ďalšie stromy doslova mení krvný obraz. Skúsme to. Vari najoriginálnejšie by vyznel výrok: ,,Je to fantastický pohľad, pocit“. Ťažšie by sme hľadali slová pri vstupe do lesa, ktorý je skôr spustošený, neošetrený, miestami vyrúbaný, zhorený, zarastený a pod. Takýto les nás nijako pozitívne neosloví, vytvára skôr negatívne emócie a nepridáva na radosti a optimizme.
Odborník – lesník má na les iný pohľad ako pytliak, hubár, turista či občasný návštevník. Les hodnotí podľa presne stanovených a známych kritérií. Sú to prísne normy, podľa ktorých sa hodnotia biologické vlastnosti lesa. Faktorov, ktoré devastujú prirodzenú biologickú hodnotu lesa, je niekoľko. Najväčšie poškodenie lesov zapríčiňujú klimatické príčiny ako je mechanické pôsobenie vetra, tlak vlhkého snehu, námrazy a pod. Pohľad na kalamitné lesy spôsobené veternými smršťami nepotrebuje komentár. Spomeňme si na veternú kalamitu vo Vysokých Tatrách, ku ktorej došlo 17. novembra 2004. V tomto prípade už ťažko hovoriť o lese ako takom, skôr to pripomína jeho cintorín, preto nemožno hodnotiť ani jeho zdravotný stav.
Lesné porasty veľmi poškodzujú priemyselné emisie, ktoré narušujú fyziologické funkcie a metabolizmus stromov, biologickú aktivitu pôdy, jej vlastnosti, stav mykoríznej mykoflóry. Stromy chradnú, opadáva lístie a ihličie, vysychajú konáre a postupne odumierajú i dospelé jedince. Takýto les je fyziologicky oslabený, narušila sa jeho prirodzená odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom. Jednotlivé symptómy ako žltnutie a opadávanie listov, ihličia, presychanie korún či ubúdanie mykoríznych húb je dostatočným dôkazom, že les je chorý, málo výkonný a nespĺňa požiadavky ďalšieho zdravého vývinu.
Sme svedkami častých lesných požiarov, ktorým padá za obeť aj územie spĺňajúce prísne ekologické kritériá. Takýto les je doslova mŕtvy. Prirodzená obnova do pôvodného stavu trvá najmenej 100 až 120 rokov. Značné škody spôsobuje lesu i poľovná zver, najmä ohrýzaním mladých jedincov počas zimných mesiacov. Takto poranený les sa dlhodobo zotavuje a výsledky pri obnove nie sú vždy dostatočne úspešné.
Medzi biotické faktory, ktoré významnou mierou poškodzujú zdravotný stav lesných porastov, patria hmyzí škodcovia, najmä podkôrny hmyz. Z nich smrekové porasty najviac poškodzuje lykožrút smrekový. Tento veľmi nebezpečný prejav možno pozorovať po tieto dni vo Vysokých Tatrách. V dôsledku silného napadnutia dochádza k rýchlemu žltnutiu ihličia a následnému usýchaniu dospelých jedincov. Pohľad na takto zničený les je veľmi smutný.
Ďalšou veľmi nebezpečnou skupinou škodlivých činiteľov, ktoré ohrozujú zdravotný stav celého lesného ekosystému sú vírusové, baktériové a hubové ochorenia. Z nich sú najviac nebezpečné hubové choroby, ktoré môžu zapríčiniť hromadné usýchanie a následné odumieranie lesných porastov. Tieto prírodné katastrofy sa môžu cyklicky opakovať po niekoľkých rokoch či desaťročiach. Vplyvom silných infekcií celej palety škodlivých húb vznikajú hniloby stromov. Tie postupne usýchajú. Tým, že sa naruší ich fyzická stabilita, dochádza účinkom silnejšieho vetra k vývratom, na ktorých sa priživuje ďalšia skupina drevokazných húb.
Súčasné globálne narušenie klímy veľmi negatívne ovplyvňuje zdravotný stav lesov. Sú to najmä dlhodobé suchá, vysoké teploty, nerovnomerné rozloženie zrážok, silné alebo mierne zimy, veterné smršte, krupobitie, prívaly vôd, snehu, námrazy a ďalšie. Je to nový, veľmi nebezpečný fenomén, ktorý ovplyvňuje celú biosféru.
Ekologická rovnováha lesného ekosystému sa odráža v jeho stabilite, t.j. schopnosti nepodľahnúť účinkom činiteľov, ktoré narúšajú jeho rovnovážny stav. Skutočnú ekologickú rovnováhu a optimálnu stabilitu lesného ekosystému možno nájsť najmä v prírodných ekosystémoch nenarušených človekom. Príkladom takého systému sú rezervácie, kde je zásah človeka minimálny. Iste ste navštívili niektorý z našich pralesov. Tam možno najlepšie pochopiť ako žije prirodzeným spôsobom les. Je to uzatvorený biologický cyklus. To, čo sa tam narodí, to tam aj zomrie. Inými slovami, les má svoj osobitný režim, prirodzené pravidlá a sám si ordinuje to, čo je z hľadiska jeho stability najlepšie. Je v ňom napr. vylúčená ťažba. Aj tie spadnuté stromy, ktoré sa postupne rozkladajú, v ňom majú svoju funkciu. Celý systém je v jednej harmónii, i keď na prvý pohľad oku neladí. Možno si dokonca myslieť, že to nie je hygienické. Ide tu však o neporiadok popadaných stromov či zarastených ciest, ktorému sa hovorí prirodzená tvár lesa.
Aj z tohto príkladu možno vidieť, že názory môžu byť rôzne. Z toho vyplýva jednoznačný záver. Nech sú názory na zdravý a chorý les v akejkoľvek polohe, zaslúži si predovšetkým úctu a obdiv. Ak cítime, že les nie je zdravý, treba mu pomôcť. To je jediné, čo nám ostáva, aby sme zachovali jeho poslanie nielen pre súčasnosť, ale aby sme mysleli aj na tých, ktorí prídu po nás.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.