ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dajú sa čarovníky pohlavne, čiže semenami rozmnožovať?

14.8.2008 10:32:06 | * q
| Počet zobrazení: 2849x

Odpovedá: RNDr. Kamila Bacigálová, CSc., Botanický ústav SAV, Bratislava

 

V prírodných podmienkach, najmä v horských oblastiach Slovenska, sa v korunách listnatých aj ihličnatých stromov častejšie vyskytujú mohutne rozvetvené trsy konárikov metlovitého tvaru. Tieto zvláštne útvary sa v odbornej praxi nazývajú „čarovné metliny“ alebo „čarovníky“. Ich názov je odvodený od nemeckého názvu „ Hexenbesen“ (hexe -- čarodejnica, bosorka) (besen -- metla). Obzvlášť dobre sa vynímajú v korunách stromov počas zimných mesiacov, sú tmavohnedé až čierne, pôsobia dojmom trsu odumretých konárov a podobajú sa vtáčím hniezdam. Na jar a v letnom období po olistení nadobúdajú na veľkosti a metlinový útvar môže byť bledozelenej, červenkastej, žltej až hrdzavej farby, čo ich robí zaujímavými a pútajú pozornosť.
Čarovníky vytvorené na listnatých a ihličnatých drevinách a kroch sú vizuálnym symptómom hubového ochorenia, spôsobeného mikroskopickými hubami rodu Taphrina, a hrdzí rodu Exobasidium a Melampsorella. Rastové anomálie a metlovitý rast konárikov však môžu spôsobiť aj iní pôvodcovia nákazy, ako napríklad roztoče a fytomykoplazmy.
Čarovníky, respektíve abnormálnu tvorbu púčikov a rast metlovito nahustených konárikov z jedného bodu na konári v korunách listnatých drevín, spôsobujú infekcie hubami rodu Taphrina. Mikroskopické huby rodu Taphrina patria do skupiny vreckatých húb, ktoré sa vyznačujú tvorbou hormonálnych látok rastového typu v pletivách hostiteľa a tvorbou spór (reprodukčných buniek) vo vreckách na spodnej strane chorých listov hostiteľskej rastliny (stromov a kríkov).
V parkoch a pri okrajoch ciest sa veľmi často vyskytujú brezy (Betula) v korunách s jedným trsom alebo viacerými „čarovnými metlinami“, ktoré sa vytvoria v dôsledku infekcie hubou Taphrina betulina. Spóry huby uvoľnené z vreciek na spodnej strane chorých listov brezy padajú na zdravé púčiky na konároch, kde prezimujú, vyklíčia, prerastajú vetvičkou a podporujú jej abnormálny rast a tvorbu pukov. Napadnutý konárik po 2-3 rokoch usychá, avšak v mieste infekcie sa každoročnou stimuláciou rastu pletív vytvorí hrubá báza metliny s novými púčikmi. Každoročne ich infikujú spóry húb z infikovaných listov v metline. Konáriky vyrastajúce v metline sú v dôsledku rastových zmien spôsobených hubou anatomicky nevyvinuté a obyčajne skoro odumierajú. Zostávajú však aj niekoľko rokov v metline, čím ju prirodzene zväčšujú.
V lesných spoločenstvách sa čarovníky vyskytujú na kmeni alebo konároch hrabu (Carpinus) v dôsledku infekcie hubou Taphrina carpini. Pozdĺž riek a potokov sa v korunách jelše sivej (Alnus incana) tvoria mohutné metliny po napadnutí hubou Taphrina epiphylla. V starých záhradách na prestarnutých čerešňových stromoch spôsobuje výskyt mohutných trsov dlhých a nahustených konárov huba Taphrina wiesneri. Čarovníky majú len málo kvetov, bývajú olistené skôr ako ostatné zdravé konáre, netvoria plody. Infikované listy sú zvlnené, ružovkasto sfarbené zo spodnej strany pokryté bielou vrstvičkou vreciek so spórami. Listy v metline však skoro od okraja hnednú a odumierajú. V korunách slivky sa tvoria husté čarovníky v dôsledku infekcie hubou Taphrina insititiae. Konáriky vyrastajúce v metline sú kratšie, hustejšie a infikované listy sú sfarbené bledozeleno až zelenožlto. Listy v metline skoro hnednú a usychajú. Pretože sa v metline každoročne na listoch tvoria spóry huby, ktoré potenciálne môžu infikovať zdravé púčiky, v korune stromu sa môže vytvoriť jeden a viac trsov čarovníkov.
„Čarovné metliny“ v korunách ihličnanov sú choroby hrdzí zo skupiny bazídiových húb. Melampsorella caryophyllacearum spôsobuje rastovú deformáciu konárikov jedle (Abies) a smreku (Picea). Hrdza infikuje púčik, rozrastá sa v pletivách vetvičky a spôsobuje nadmernú tvorbu výhonkov, ktoré strácajú apikálnu dominanciu, rastú jedným smerom a sú metlovito nahustené. Žlté pustulky (pyknidy) huby sa vyskytujú každoročne na novom ihličí v metline. Po ich dozretí sa na ihličí tvoria žlté až hrdzavé plodničky prvého vývojového štádia hrdze (écia), v ktorých sa tvorí množstvo hrdzavo sfarbených spór (reproduktívnych buniek). Na konci vegetácie ihličie v metline opadáva a metlina má tvar vtáčieho hniezda. Aj napriek vytvoreniu veľkého množstva éciospór v čarovníku huba neinfikuje ďalšie ihličnany priamo. Éciospóry priamo infikujú alternujúceho hostiteľa (bylinné druhy rodu Cerastium, Arenarium, Stellaria), na ktorých tvorí huba spóry druhého a tretieho štádia (uredo a teliospóry). Spóry vytvorené na uvedených bylinných hostiteľoch môžu infikovať ihličnany a vytvoriť nové čarovníky. Preto sa v korune ihličnanov vyskytuje obyčajne len jeden čarovník, na rozdiel od listnatých drevín, kde ich je vždy viac a rôznej veľkosti.
Čarovníky vo všeobecnosti nespôsobujú náhle odumretie infikovaných stromov. Ochudobňujú ich však o výživné látky a spomaľujú rast. Silne infikovaný strom je oslabený a náchylný na iné choroby a vplyvy počasia (sucho, mráz a pod.), ktoré majú za následok odumretie oslabeného stromu.
Čo sa týka vegetatívneho rozmnožovania čarovníkov, tak k tomu by som rada dodala, že to nie je nič iné ako rozmnožovanie infikovaného (chorého) materiálu, kde okrem infekcie hubou nedochádza k žiadnym mutáciám na genetickom základe. Sú to len anatomicko-morfologické deformácie rastliny spôsobené poruchou apikálnej dominancie v infikovaných konárikoch hostiteľskej rastliny v dôsledku produkcie rastových hormónov hubou. Takéto časti rastliny nekvitnú a nerozmnožujú sa semenami. Sú to choré časti rastliny, ktoré rastú veľmi pomaly a ktoré môžeme umelo tvarovať a dostatočnou výživou udržiavať v živom stave.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.