ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Víkendy sú daždivejšie - a je to vraj naša chyba

28.8.2008 21:13:19 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1670x

Zdá sa, že sa to stáva s deprimujúcou pravidelnosťou - slnečná obloha sa zatiahne len čo príde víkend. Španielski vedci tvrdia, že majú dôkazy o tom, že počasie skutočne kopíruje týždenný cyklus, hoci nie úplne presne.

 

Objavovali sa dohady z celého sveta, že počasie by mohlo byť riadené týždennou ľudskou aktivitou. Produkujeme totiž viac škodlivých látok cez pracovný týždeň ako cez víkend. Dokázať, že sa niečo také deje v Európe, je veľmi náročné.

Arturo Sanchez-Lorenzo z Barcelonskej univerzity skúmal spolu so svojimi kolegami údaje z meteorologických staníc v Španielsku z rokov 1961 až 2004 a snažil sa nájsť vzor týždenného správania sa počasia. Tvrdí, že našli dôkaz týždenných cyklov v Španielsku a zrejme aj v celej západnej Európe.

Týždenný cyklus sa však mení aj s ročným obdobím. Cez zimu viac prší cez pracovný týždeň, v lete zasa cez víkend. Výsledok je zaujímavý, hoci je známe, že sadze a iné škodlivé látky nachádzajúce sa vo vzduchu dokážu ovplyvniť počasie množstvom spôsobov. Napríklad sa môžu ich častice zohriať absorpciou slnečného svetla, čo zohrieva vzduch a mení spôsob jeho cirkulácie. Častice škodlivých látok môžu byť tiež základom nových oblakov. Ktorý z vplyvov je kľúčový, závisí od podmienok meniacich sa s ročnými obdobiami.

Vedci tiež našli znaky, že tlak vzduchu sa podľa údajov svetových databáz v strede týždňa zvykne znížiť a je nižší ako cez víkend. To podľa nich znamená, že ľudský vplyv je väčší ako lokálny.

Oponenti varujú, že nie je jasné, či sú zistenia Španielov štatisticky významné. Nevedia tiež povedať, prečo sú týždenné cykly počasia v Európe menej výrazné ako napríklad v Amerike. Vo Veľkej Británii vedci napríklad doteraz neobjavili žiaden vzor správania sa počasia.

Skeptici pochybujú, že taký veľký systém, akým je počasie, by dokázal človek ovplyvniť svojou malosťou.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.