Ilúzia nie je vždy len v mysli

3.9.2008 16:17:01 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2315x

Ilúzia, ktorá spôsobí, že ľudia považujú gumenú ruku za svoju vlastnú, nie je len v mysli. Zistili to oxfordskí vedci. Pozorovali totiž tiež fyzické reakcie. Poskytuje to nový pohľad na vnímanie svojej identity u pacientov s porážkou, schizofréniou, autizmom, alebo poruchami stravovania.

 

Ilúzia gumenej ruky predstavuje umiestnenie gumenej ruky pred pozorovateľa do jeho zorného poľa blízko jeho skutočnej ruky. Skutočná ruka sa potom ukryje za priečku. Ak sa dotkneme naraz oboch rúk, pozorovateľ sa snaží skoordinovať to, čo vidí, s tým, čo cíti. Snaží sa skutočnú ruku umiestniť tam, kde sa nachádza ruka gumená.

„Ľudia považujú gumenú ruku skutočne za svoju,“ povedal Lorimer Moseley, ktorý viedol výskum. Spolu so svojimi kolegami zistili, že počas ilúzie dochádza k merateľnému zníženiu telesnej teploty v ukrytej ruke.

Vlastnenie tela je základným aspektom sebauvedomenia - pocitu, že vaše telo patrí výhradne k vašej osobe. Vnímanie seba samého môže byť narušené množstvom rôznych neurologických, psychologických alebo psychiatrických faktorov.

Vnímanie seba samého sa formuje z neustálych správ, ktoré dostáva mozog z jednotlivých častí nášho tela. Vedci pokusom ukázali, že to funguje aj opačne - myseľ dokáže ovplyvniť správanie sa tkanív v našom tele. Naša psychika teda má moc ovládať aj časti fyzického tela.

originál článku