ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Extrémne priblíženie k čiernej diere Mliečnej dráhy

4.9.2008 14:47:46 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3552x

Čierna diera v strede Mliečnej dráhy sa už veľmi dlho skrývať nedokáže. Astronómom sa podarilo spraviť pozorovania stredu galaxie z trojnásobne menšej blízkosti ako predtým, ktoré podporili predpoklad o obrovskej čiernej diere.

 

V strede Mliečnej dráhy je jasný objekt nazývaný SgrA*, ktorý môže byť diskom víriacehos a plynu a prachu obklopujúceho superveľkú čiernu dieru.

Meranie veľkosti a tvaru SgrA* môže pomôcť potvrdiť existenciu čiernej diery. Tvar objektu však astronómovia pre množstvo mrakov, ktoré ho obklopujú, nemohli presne určiť.

Tímu vedcov sa však teraz podarilo dostať trikrát bližšie. Sledovali rádiové signály s vyššími frakvenciami, ktoré dokážu cez plyn a prach preniknúť.

Veľkosť SgrA* znamená, že hmota, z ktorej sa skladá, je približne 10-násobne hustejšia ako sa predpokladalo, čo podporuje myšlienku, že sa v ňom nachádza čierna diera. „Naše výsledky sú ďalším dôkazom, že sa pozeráme na čiernu dieru,“ povedal Sheperd Doeleman z MIT, ktorý viedol výskum.

Doeleman a jeho kolegovia prepojili rádiové teleskopy na Havaji, v Arizone a Kalifornii a vytvorili tak teleskop, ktorý bol široký 4500 kilometrov. Použili ho na priblíženie jasného centra Mliečnej dráhy s rozlíšením, ktorá tisícnásobne prevýšilo rozlíšenie Hubbleovho teleskopu.

Doteraz sa vedcom nepodarilo vytvoriť dramatické zábery SgrA*. Doeleman však tvrdí, že technika dovolí astronómom do troch až piatich rokov presne určiť tvar disku. Rádiové teleskopy budúcnosti totiž dokážu zachytiť aj kratšie vlnové dĺžky prenikajúce cez galaktický prach.

Zábery by mohli odhaliť, či má SgrA* „tieň“, oblasť vo svojom strede, kde sa tlmí a červená svetlo pretože je priťahované čiernou dierou. Ak je SgrA* v skutočnosti diskom víriacim sa okolo čiernej diery, ďalšie pozorovania odhalia ich prepojenie.

Astronómovia predpokladajú, že sa netočí v rovine Mliečnej dráhy, pretože to by znamenalo, že čierna diera v strede je výsledkom stretu dvoch galaxií. Ak by sa dve galaxie takto spojili, ich gravitácia by nemala dostatok času na vytvorenie disku otočeného v rovine novej galaxie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,19
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.