Čmeliaky sú paranoidné z napadnutia pavúkom

5.9.2008 14:37:44 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1892x

Čmeliaky, ktoré napadli zamaskované pavúky, sú pomalšie a obozretnejšie aj v bezpečných oblastiach.

 

Pavúky z čeľade bežníkovité sú jedným z najväčších lovcov čmeliakov. Čakajú v kvetoch, ktoré musia čmeliaky navštíviť kvôli zberu nektáru a je ich ťažké vidieť, pretože dokážu zmeniť farbu svojho tela tak, aby splývali s okolím.

Tom Ings a Lars Chittka z Queen Mary University v Londýne chceli zistiť, či sa im čmeliaky dokážu vyhnúť. Filmovali preto čmeliaky na lúke plnej umelých kvetov, z ktorých niektoré obsahovali viditeľného alebo maskovaného robotického pavúka. „Pavúky“ dokázali v okamihu zachytiť čmeliaka do dvoch molitanových klepiet a potom ho pustiť.

Skryté a viditeľné pavúky boli pri chytaní hmyzu rovnako úspešné, ale čmeliaky, ktoré chytil zamaskovaný pavúk, znížili rýchlosť svojho letu. To znamenalo stratu času pri zbieraní nektáru ale zvýšilo pravdepodobnosť všimnutia si pavúka v budúcnosti.

v protiklade k čmeliakom, ktoré chytili viditeľné pavúky, tie, ktoré predchádzajúci deň ulovili skryté pavúky, boli tiež nervózne a správali sa ako by videli pavúka aj na miestach, kde neboli.

Ings povedal: „Zistili sme, že pavúkom ich maskovanie neposkytuje žiadne výhody. Teda aspoň čo sa týka množstva ulovenej koristi.“

originál článku